Futboll

Futboll
Rauf-Aliyev
  • Lexuar 205

Kukësi, prapaskenat me afrimin e Aliyev

E hëna do të jetë dita vendimtare për afrimin e bujshëm të Kukësit, Rauf Aliyev. Sulmuesi nga Azerbajxhani ndodhet prej së premtes në Tiranë, por ende nuk ka firmosur kontratën me kampionët e Shqipërisë.

Shkak janë bërë pretendimet e Inter Bakusë së lojtari është ende nën kontratë me klubin e kryeqytetit azer. Vetë futbollisti dhe klubi i Kukësit kërkuan informacione në Federatën e Azerbajxhanit rreth kësaj situate dhe morën garanci se Aliyev është lojtar i lirë prej 30 Qershori. Tashmë te veri lindorët janë në pritje të ITC, Certifikatës Ndërkombëtare të Transferimit, për të formalizuar më pas blerjen e futbollistit.

Në këtë mënyrë, vonesat për prezantimin e 28-vjeçarit nuk lidhej vetëm me gjuhën në të cilën u përpilua kontrata me Kukësin. Përpara se të zbarkonte në vendin tonë, lojtari i përfaqësueses azere kishte njoftuar klubin se kontrata, ashtu sikurse edhe prezantimi eventual përpara mediave duhej të bëheshin në gjuhën ruse.

Pas takimit me presidentin Gjici dhe përfaqësuesit e klubit, sulmuesi kërkoi që gjuha e përdorur, duke nisur nga marrëveshja me Kukësin, të ishte turqishtja, të cilën e zotëron më mirë.

 

Këto çështje shtynë edhe afatet e prezantimit. Kontrata u dërgua për tu përkthyer në gjuhën turke, ndërsa edhe Aliyev do të ketë kohën e nevojshme të studiojë pikat e përcaktuara të bashkëpunimit. Sipas burimeve pranë klubit të Kukësit, marrëveshja me ish-lojtarin e Qarabag, Neftchi Baku dhe Inter Baku pritet të zyrtarizohet këtë të henë, për ti hapur më tej rrugën prezantimit të përforcimit të tetë të veri-lindorëve në merkaton e verës.

Shpernda artikullin

Ajeti debuton në Kupën e Italisë

Artikulli Pas »

Lajme blitz nga Seria A