Connect with us

Hi, what are you looking for?

Premier League

12 kampionate të fituara në 15 vjet karrierë, palmaresi i pabesueshëm i Pep Guardiolës

Pep Guardiola nuk lodhet kurrë së bëri histori në futbollin botëror. Trajneri spanjoll fitoi këtë të diel një kampionat të katërt të paprecedentë në Premier League, duke e çuar Manchester Cityn në kuotën e 10 trofeve.

“Qytetarët” kanë fituar gjashtë nga shtatë titujt e fundit të Premier League-s.

Tashmë është bërë traditë dhe rekordi i Pep Guardiolës ka tendencë vetëm të rritet. Trajneri spanjoll arriti shifrën e 12 kampionateve të fituara, gjë që bëhet edhe më e pabesueshme kur kujtojmë se Guardiola ka vetëm 15 sezone që kur ka nisur karrierën e tij si trajner.

Këto 12 kampionate përkthehen në 6 Premier League (Manchester City), 3 La Liga (Barcelona) dhe 3 Bundesliga (Bayern). Ecuria shumë e suksesshme e Guardiolës filloi në sezonin në të cilin ai bëri debutimin e tij në krye të skuadrës së Barcelonës. Pas fitimit të divizionit të dytë me Barcelonën B (2007/08), Guardiola e përsëriti këtë sukses në 2008/09, kur u promovua në ekipin e parë të Barçës.

Guardiola me trofeun e La Ligës nga sezoni 2009/10. Vetëm në 2011/12 Guardiola e humbi titullin e La Ligës për herë të parë dhe ishte Real Madridi i José Mourinhos që festoi. Vitet e Guardiolës në Barcelonë rezultuan gjithashtu me 3 Superkupa, 2 Kupa të Mbretit, 2 Liga të Kampionëve, 3 Superkupa Evropiane dhe 3 Kupa të Botës për Klube.

Lexo edhe:

Më pas, në 2013/14, kaloi te Bayerni, ku fitoi në tre vjet si trajner tri kampionate edhe dy Kupa të Gjermanisë.

Në 2016/17 filloi historia e bukur e dashurisë mes Guardiolës dhe Manchester City-t. Ishte debutimi i trajnerit spanjoll në atë që konsiderohet liga më e mirë dhe më e vështirë në botë. Në sezonin e parë, si zakonisht, kampionati shkoi për Chelsea-n e Antonio Contes dhe “qytetarët” nuk fituan asnjë titull. Por që atëherë, ata nuk u ndalën më.

8 sezone më vonë, Guardiola e ka ngritur tashmë 6 herë trofeun e Ligës Angleze! Ai ishte dy herë kampion midis 2017 dhe 2019, seria e tij e fitoreve u ndërpre nga Liverpooli i Jurgen Kloppit në 2019/20, por pas atij viti askush nuk ishte në gjendje të ndalonte “Ferrarin” e Manchester City-t.

Këto 8 sezone përkthehen në trofe me 4 Kupa të Ligës së Anglisë, 2 Superkupa dhe 2 FA Cup, një numër që edhe këtë vit mund të rritet më tej, pasi “qytetarët” do të luajnë në finale kundër Manchester United.

Për më tepër, Guardiola udhëhoqi Man. City-t në një fitore të paprecedentë në Champions, e ndjekur nga Superkupa e Evropës dhe Kupa e Botës për Klube.

 

Lajme të tjera

Lajme

Shqipëria është gati për të nisur aventurën e saj në Euro 2024. Kuqezinjtë zhvilluar seancën e fundit stërvitore para sfidës së parë me Italinë,...

Euro 2024

“Besoj që performanca nuk ishte aq e mirë siç e kishim përgatitur. Ka gjëra që duhen përmirësuar, i kemi lejuar shumë hapësira Italisë e...

Euro 2024

Kroacia do të jetë kundërshtari i radhës për Shqipërinë në Grupin B të Euro2024. Skuadra kuqezi vjen pas humbjes me Italinë, por pa humbur...

Bundesliga

Borussia Dortmund nuk humb kohë, teksa vetëm pak orë pas largimit të trajnerit Edin Terziç, emëron edhe pasuesin e tij. Turku Nuri Sahin do...