Connect with us

Hi, what are you looking for?

Premier League

15 lojtarë të Premier League nuk kalojnë testin e drogës, asnjë nuk është dënuar

15 lojtarë të Premier League nuk ia kanë dalë që të kalojnë testin e drogës mes 2015-ës dhe 2020-ës, por pavarësisht këtij fakti ata nuk u përballën me asnjë lloj pezullimi.

Numri mund të jetë më i lartë dhe nga 15, 12 prej tyre rezultuan pozitiv për substancat e ndaluara për rritjen e performances, me një nga rastet që është ende duke u hetuar, por deri më tani pa iu vendosur asnjë sanksion, raportojnë mediet britanike.

Ndërsa janë publikuar shifrat, më tej është theksuar se deri në 88 futbollistë në Britani kanë dështuar në testet e dopingut midis 2013-ës dhe 2020-ës.

Rastet që treguan përdorimin e barnave për rritjen e performancës përfshinin një lojtar pozitiv për amfetaminën dhe tre për triamcinolone, ndërsa të tjerë përdorues të ritalinës, morfinës, kanabisit dhe kokainës.

Agjencia Anti-Doping në Mbretërinë e Bashkuar (UKAD) shpjegoi se “nuk u dhanë sanksione për shkak të marrjes aksidentale ose për shkak të përdorimit gjatë trajtimeve terapeutike të lojtarëve”.

Lajme të tjera

La Liga

Xavi rrezikon shkarkimin nga posti i trajnerit të Barcelonës sapo të mbyllet sezoni. Deklarata e fundit ka sjellë shqetësim në klub, teksa është pritur...

Merkato

Bento Matheus Krepski pritet të jetë një nga përforcimet e Interit gjatë merkatos verore. Kampionët e Italisë kanë përzgjedhur 24-vjeçarin brazilian si portierin e...

Itali

Orë vendimtare për Interin. Të hënën e 20 majit skadon huaja që fondi “Oaktree” i ka dhënë numrit një të zikaltërve në vitin 2021....

Ligue 1

Milan Skriniar zgjodhi të thyejë raportet e tij me Interin dhe tifozerinë zikaltër, për t’u transferuar një vit më parë te Paris Saint Germain...