Connect with us

Hi, what are you looking for?

Atletikë

18-vjeçari xhamajkan thyen rekordin botëror që qëndronte që nga viti 1985

Më 11 mars, Jaydon Hibbert u bë atleti i ri që theu rekordin e kërcimit trehapësh. Pikërisht në Albuquerque ai regjistroi rezultatin 17.54, për t’u bërë lideri i renditjes botërore në histori në këtë kategori, duke kaluar francezin Melvin Raffin (17.20) me 34 centimetra.

Tani, me një tjetër kërcim spektakolar gjatë Kampionatit të Divizionit Juglindor NCAA në Baton Rouge (Luiziana), xhamajkani ka tejkaluar me 37 centimetra rekordin botëror të të rinjve në natyrë (17.50 metra) të vendosur nga gjermani Volker Mai në vitin 1985.

Lexo edhe:

Performanca e Hibbert ka befasuar duke pasur parasysh moshën dhe cilësitë e tij, si dhe faktin që ai e kreu garën me 12 hapa, duke kërcyer 17.87 metra. Jordan Díaz, për shembull, kishte kërcyer 17.49 metra (i treti në renditjen historike të kategorisë).

 

Lajme të tjera

Euro 2024

Pak ditë na ndajnë nga fillimi i Kampionatit Europian, Gjermani 2024 dhe tashmë kanë nisur llogaritë e grupeve përkatëse. Shqipëria ndodhet në Grupin B...

Lajme

Shqipëria është gati për të nisur aventurën e saj në Euro 2024. Kuqezinjtë zhvilluar seancën e fundit stërvitore para sfidës së parë me Italinë,...

Kombëtare

Erjon Bogdani vijon të jetë golashënuesi më i mirë në historinë e kombëtare shqiptare me 18 rrjeta. Ish-sulmuesi i njohur, i cili në Itali...

Euro 2024

Gjashtë muaj në Serie A ishin të mjaftueshme për të bindur Interin për të firmosur me Kristjan Asllanin. Organizatori kuqezi spikati e skuadrën e...