Connect with us

Hi, what are you looking for?

Atletikë

18-vjeçari xhamajkan thyen rekordin botëror që qëndronte që nga viti 1985

Më 11 mars, Jaydon Hibbert u bë atleti i ri që theu rekordin e kërcimit trehapësh. Pikërisht në Albuquerque ai regjistroi rezultatin 17.54, për t’u bërë lideri i renditjes botërore në histori në këtë kategori, duke kaluar francezin Melvin Raffin (17.20) me 34 centimetra.

Tani, me një tjetër kërcim spektakolar gjatë Kampionatit të Divizionit Juglindor NCAA në Baton Rouge (Luiziana), xhamajkani ka tejkaluar me 37 centimetra rekordin botëror të të rinjve në natyrë (17.50 metra) të vendosur nga gjermani Volker Mai në vitin 1985.

Lexo edhe:

Performanca e Hibbert ka befasuar duke pasur parasysh moshën dhe cilësitë e tij, si dhe faktin që ai e kreu garën me 12 hapa, duke kërcyer 17.87 metra. Jordan Díaz, për shembull, kishte kërcyer 17.49 metra (i treti në renditjen historike të kategorisë).

 

Lajme të tjera

Itali

Romelu Lukaku nuk është një nga lojtarët e konfirmuar për organikën e sezonit të ardhshëm tek Inter. Sulmuesi belg do të rikthehet në Londër...

Sport

Suedia është bërë vendi i parë në botë që ka regjistruar zyrtarisht seksin si sport. “Si çdo sport tjetër, arritja e rezultateve të dëshiruara...

Merkato

Raphaël Guerreiro e mbylli mes lotësh aventurën 7-vjeçare me Borussia Dortmund. Anësori i majtë portugez, shpresonte të largohej me titull dhe festë, por dëshira...

Featured

Andrea Pirlo rikthehet të luajë futboll në moshën 44-vjeçare. Mediet italiane raportojnë se Pirlo do të luajë në Kings League, pas mbylljes së eksperiencës...