Connect with us

Hi, what are you looking for?

La Liga

20 vjet nga debutimi i “Fenomenit” te “Los Blancos”, gjeniu i futbollit e nisi me dygolësh (video)

Kjo e enjte (6 tetor 2022) është një ditë shumë e veçantë për Real Madridin. Kanë kaluar 20 vjet nga debutimi i Ronaldo Nazario de Limas (Fenomeni) te klubi më i madh në botë. Një debutim historik me dygolësh nga një prej sulmuesve më të mëdhenj të të gjitha kohërave, me tribunat e “Santiago Bernaneut” që iu përulen ikonës së futbollit.

Në javën e 5-të të kampionatit elitar spanjoll 2002/03, “Los Blancos” pritën Alavésin. Ronaldo, blerja e bujshme e Florentino Perezit (vinte nga Interi), e nisi sfidën në stol, diçka e pazakonte për “Fenomenin”.

Në minutën e 64-t, trajneri I Realit, Vicente del Bosque, snjalizoi brazilianin për t’u futur në fushë, si pjesë e një zëvendësimi të dyfishtë: Guti dhe Portillo ia lanë vendet respektive Solarit dhe Ronaldos. Pas një duartrokitjeje spektakolare, sulmuesi shënoi golin e parë në topin e parë që preku. 14 minuta më vonë sigloi të dytin, për të shënuar një debutim ëndrrash siç i ka hije një fenomeni të futbollit.

 

Lajme të tjera

Itali

Romelu Lukaku nuk është një nga lojtarët e konfirmuar për organikën e sezonit të ardhshëm tek Inter. Sulmuesi belg do të rikthehet në Londër...

Gossip

Vajza e Pep Guardiolës, Maria Guardiola duket ‘e fiksuar’ me futbollistët, teksa pas një romance me fantazistin anglez Delle Ali, u përfol për një...

Champions League

Skandal me gjyqtarin Szymon Marciniak, i caktuar për të drejtuar finalen e Champions League mes Manchester City-t dhe Interit, që do të luhet më...

Merkato

Raphaël Guerreiro e mbylli mes lotësh aventurën 7-vjeçare me Borussia Dortmund. Anësori i majtë portugez, shpresonte të largohej me titull dhe festë, por dëshira...