Formula 1

25 vite pa Ayrton Sennan, legjendën e Formula 1

Më 1 maj 1994, ish-kampioni i botës në Formula 1, piloti brazilian, Ayrton Senna, humbi jetën në një aksident tragjik gjatë garës në Imola, në San Marino.

Ishte ora 14 e 17 minuta, të dielën, më 1 maj të 1994, kur Williams FW16 i Ayrton Senna-s u përplas në kthesën e Tamburellos në Imola, për shkak të shtyllës së drejtimit të thyer, duke shkaktuar vdekjen e menjëhershme të kampionit brazilian. 25 vite kanë kaluar që nga ajo pasdite e tmerrshme, e mbushur me dëshpërim.

Ai ishte vetëm 34 vjeç, kur makina e tij Williams me një shpejtësi prej 309 km/h, doli nga rruga në kthesë dhe u përplas me forcë në një mur betoni. Senna, Fitues i 41 garave në këtë sport, cilësohej si piloti më i mirë i brezit të tij dhe fansat në mbarë botën do të mbanin zi.

Vetëm një ditë më parë piloti austriak Roland Ratzenberger, u vra në pothuajse të njëjtin vend, i njohur si kthesa e Tamburellos.

Senna, 3 herë fitues i kampionatit, ishte i njohur për stilin e tij agresiv të garimit.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency