Abissnet Superiore

3 fitore në 4 ndeshje, mbrojtja çelësi i ecurisë së Partizanit

3 fitore në 4 ndeshje në krye të Partizanit, 10 pikë nga 12 të mundshmet, statistikat konfirmojnë vlerat e Dalipit në timonin e të kuqve. Trajneri ka ditur t’i japë skuadrës shkundjen e duhur në aspektin psikologjik, me Partizanin që ka kapur zonën europiane dhe tani kërcënon Kukësin për vendin e dytë.

Natyrisht që trajneri ka patur edhe faktorë të rëndësishëm në krahun e tij, me të drejtë flitet shumë për rikthimin e Çanit, kontributin në ndeshjen e fundit të Cardosos, apo dhe sinjalet pozitive të Abdurahimit, e megjithatë nëse u hedh një sy shifrave, çelësi i suksesit të Partizanit me trajnerin e ri është mbrojtja. Partizani ende nuk ka pësuar gol me Dalipin në stol, plot 4 ndeshje ku Alban Hoxhës nuk i është dashur asnjëherë të nxjerrë topin nga rrjeta, dhe ky është një faktor pa dyshim vendimtar.

Përgjatë gjithë sezonit pësimi i golit ka qenë një problem në kampin e kuq, ndërkohë që 360 minutat pa pësuar e afrojnë mbrojtjen e 15-herë kampionëve me më të mirët e kampionatit. Partizani në total ka pësuar vetëm një gol më shumë se Skënderbeu, ndërkohë që ka lënë pas në këtë aspekt Flamurtarin. Natyrisht që meritat i shkojnë jo vetëm repartit të tërhequr, por gjithë ekipit, me Partizanin që ka gjetur optimizmin e duhur për fazën e fundit të sezonit.

Përballja e radhës do të jetë një betejë direkte për të pronësuar vendin e tretë me Laçin, një tjetër provë për t’u kaluar nga Partizani i Dalipit, me të kuqtë që nuk kanë fituar asnjë nga përballjet me kurbinasit këtë sezon.

Të Fundit

EVENTET NË SUPERSPORT

Premier League 2022/2023

PWDLGFGADifPts
1Manchester City
2
2
0
0
6
0
+6
6
2Arsenal
2
2
0
0
6
2
+4
6
3Brentford
2
1
1
0
6
2
+4
4
4Tottenham Hotspur
2
1
1
0
6
3
+3
4
5Newcastle United
2
1
1
0
2
0
+2
4
6Leeds United
2
1
1
0
4
3
+1
4
7Chelsea
2
1
1
0
3
2
+1
4
8Brighton & Hove Albion
2
1
1
0
2
1
+1
4
9Aston Villa
2
1
0
1
2
3
-1
3
10Nottingham Forest
2
1
0
1
1
2
-1
3
11AFC Bournemouth
2
1
0
1
2
4
-2
3
12Liverpool
2
0
2
0
3
3
0
2
13Fulham
2
0
2
0
2
2
0
2
14Wolverhampton Wanderers
2
0
1
1
1
2
-1
1
15Leicester City
2
0
1
1
4
6
-2
1
16Crystal Palace
2
0
1
1
1
3
-2
1
17Southampton
2
0
1
1
3
6
-3
1
18Everton
2
0
0
2
1
3
-2
0
19West Ham United
2
0
0
2
0
3
-3
0
20Manchester United
2
0
0
2
1
6
-5
0


To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency