Futboll

30 vjet nga tragjedia që ndryshoi futbollin anglez (Foto)

Më 15 prill 1989, 93 tifozë humbën jetën në fatkeqësinë më të rëndë sportive të ndodhur në Britaninë e Madhe. Ata u shtypën për vdekje në stadiumin ‘Hillsborough’ në Shefilld, gjatë ndeshjes gjysmëfinale të FA Cup, ndërmjet skuadrave të Notinghem Forest dhe Liverpul.

Kaosi u shkaktua nga një pjesë e tifozëve e Liverpulit, që u lejuan të hyjnë në stadium nga pjesa e pasme, kur ndeshja kishte filluar. Më shumë se 2.000 tifozë që hynë në stadium, mbipopulluan një pjesë të tij, duke shtyrë dhe shtypur tifozët në radhët e poshtme.

Tragjedia ndryshoi rrënjësisht futbollin anglez; ligje të ashpra u vendosën për tifozerinë e dhunshme. Ndryshoi tërësisht infrastruktura e stadiumeve, pasi tani rendin nuk e mbanin më gardhet apo rrjetat e telit, por dhuna e ligjit (kampionati i vetëm në botë ku tifozët janë ngjitur me fushën e gjelbër).

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency