Connect with us

Hi, what are you looking for?

La Liga

8 minuta kundër mbrojtësit shqiptar e bëjnë kampion me Barçën, sulmuesi fiton titullin e parë në karrierë

Pierre-Emerick Aubameyang e nisi sezonin tek Barcelona në LaLiga, mirëpo aventura e gabonezit me katalanasit nuk shkoi sipas pritshmërive. Sulmuesi ishte jashtë planeve të trajnerit Xavi Hernandez dhe si rrjedhojë u aktivizua në vetëm një ndeshje të pjesës së parë të sezonit me blaugranat, konkretisht tetë minuta kundër Rayo Vallecanos së Ivan Balliut në barazimin 0-0 (ndeshja e parë sezonale).

Lexo edhe: 

Ndaj, në merkaton e janarit, 33-vjeçari kaloi te Chelsea në Premier League ku duhet theksuar se edhe me “Blutë e Londrës” nuk ka bërë mrekulli duke regjistruar vetëm një gol në 15 ndeshje. Por, për t’u rikthyer te eksperienca e tij e parë me Barcelonën. Skuadra e trajnerit Xavi Hernandez fitoi zyrtarisht titullin numër 27 në Spanjë, dhe ky fakt bën kampion edhe Aubameyang.

Madje, për gabonezin është titulli i parë në karrierë dhe katalanasit duhet t’i bëjnë gati një medalje edhe atij pasi zyrtarisht, për arsye të tetë minutave në ndeshjen ndaj Rayos edhe Aubameyang është kampion i Spanjës ashtu si pjesa tjetër e futbollistëve të Barcelonës.

Lajme të tjera

Itali

Romelu Lukaku nuk është një nga lojtarët e konfirmuar për organikën e sezonit të ardhshëm tek Inter. Sulmuesi belg do të rikthehet në Londër...

Sport

Suedia është bërë vendi i parë në botë që ka regjistruar zyrtarisht seksin si sport. “Si çdo sport tjetër, arritja e rezultateve të dëshiruara...

Merkato

Raphaël Guerreiro e mbylli mes lotësh aventurën 7-vjeçare me Borussia Dortmund. Anësori i majtë portugez, shpresonte të largohej me titull dhe festë, por dëshira...

Featured

Andrea Pirlo rikthehet të luajë futboll në moshën 44-vjeçare. Mediet italiane raportojnë se Pirlo do të luajë në Kings League, pas mbylljes së eksperiencës...