Lajme

Botërori i Atletikës, Bolt në gjysmëfinale me 10.07

Asnjë surprizë në Botërorin e Atletikës, që po zhvillohet në kryeqytetin e Anglisë, Londër. Protagonist në garën e 100 metrave për meshkuj ishte po ai, Usain Bolt. Sprinteri xhamajkan u kualifikua në gjysmëfinale, pasi u rendit i pari në baterinë e gjashtë me kohën 10.07. Avancojnë gjithashtu amerikanët Justin Gatlin e Chris Coleman, fitues të baterisë së parë dhe të pestë, ndërsa skualifikohet për shkak të gabimit në start afrikano-jugori Roto.

Pavarësisht kalimit të raundit, paraqitja e kampionit olimpik nuk ishte e shkëlqyer, sidomos në nisje. Gjithsesi pasi kaloi gjysmën e distancës e rriti rimtin duke lënë pas për 6 dhe 8 të qindat Dasalou dhe Vicau, që gjithashtu kaluan në gjysmëfinale.

Avancon edhe Yohan Blake, që vuan jo pak në baterinë e dytë, duke u renditur i dyti.

I vetmi që shënoi një kohë poshtë 10 sekondave ishte Forte, fitues i baterisë së tretë me 9.99.

Vazhdon dominimi i Mohamed Farah në garën e 10 mijë metrave. Britaniku fitues i medaljes olimpike në 2012 dhe 2016, regjistroi kohën më të mirë 26 minuta, 49 sekonda e 51 të qindat. Pavarësisht startit jo shumë të mirë, në metrat e fundit u shkëput nga rivalët e tij, për të fituar medaljen e tretë radhazi në kampionatin botëror pas suksesve në 2013-ën dhe 2015-ën.

Medaljen e argjendtë e fitoi ugandezi Joshua Kiprui Cheptegei, me 43 të qindat më shumë se Farah, ndërsa në shkallën më të ulët të podiumit u ngjit keniani Paul Kipngetich Tanui.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency