Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

Shkëndija fiton derbin me Shkupin

Shkëndija e Tetovës rikthehet te fitorja. Kuqezinjtë e teknikut Qatip Osmani kanë arritur të reagojnë shpejtë pas humbjes ndaj Milanit në Europa League, pasi kanë arritur të fitojnë  në derbin e dy ekipeve shqiptare, duke mundur Shkupin me rezultatin 3-0, në javën e dytë të kampionatit maqedonas. Një pjesë e parë nga ku nuk u arrit dot të prodhehej asnjë gol, e kundërta ndodhi me fraksionin e dytë të lojës. Ishte Armend Alimi ai që i mundësoi tetovarëve golin e epërsisë në të  49. Kuqezinjtë shfaqen dominant dhe më kërkues. Vendosmëria e tyre për të gjetur golin e dytë, shpërblehet në minutën e 62, me Besart Ibrahimi që arrin të ndalë topin në fundin e rrjetës. Shkupi tenton të reagojë disi, por pa efikasitet, pasi tetovarët nuk i krijojnë hapsira kundërshtarit. Goli i tretë dhe i sigurisë për Shkëndijen vjen falë Marjan Radeski në të 79. Në derbin e dy ekipeve shqiptare, Shkëndija arrin të sigurojë tre pikë shumë të rëndësishme përballë Shkupit, në javën e dytë të kampionatit maqedonas, cka i siguron atyre qëndrimin në krye të tabelës së klasifikimit me 6 pikë të plota, ndërkohë që Shkupi në shtatin me vetëm 1 pikë. Kjo është fitorja e dytë për kuqezinjtë tetovarë, pas asaj të siguruar që javën hapëse të kampionatit përballë kampionëve në fuqi të Vardarit.

Lajme të tjera

La Liga

Emmanuel Petit dha një intervistë për mediat spanjolle, ku mes çështjeve të ndryshme trajtoi edhe mbërritjen e pritshme të Kylian Mbappe te Reali i...

Kategoria Superiore

Kukësi ndryshoi për të katërtën herë trajnerin, kur deri më tani janë zhvilluar vetëm 24 javë.Verilindorët e nisën sezonin me Rraman Hallaçin, e vijuan...

Bundesliga

Granit Xhaka gjen golin me fanellën e Bayer Leverkusen. Në ndeshjen e kampionatit gjerman, mesfushori me origjinë shqiptare realizoi një gol maft të bukur...

Champions League

Hakan Calhanoglu ka dhënë një intervistë interesante, gjatë së cilës “harron” për disa momente modestinë. Gjithsesi, 30-vjeçari meriton çdo lëvdatë, pasi është ai truri...