Connect with us

Hi, what are you looking for?

Lajme

Raikkonen, te Ferrari edhe gjatë 2018-ës

Kimi Raikkonen do të mbetet pilot i Ferrarit në Formula 1 edhe për vitin 2018. Ishte vetë “Kokëkuqja” që e zyrtarizoi marrëveshjen nëpërmjet një njoftimi në faqen zyrtare, ku shkruhet se “gjatë sezonit të ardhshëm piloti finlandez do të jetë i impenjuar në kampionatin botëror me skuadrën nga Maranello”.

Raikkonen, aktualisht 37-vjec, është piloti i fundit që ka fituar titullin botëror me Ferrarin, pikërisht në vitin 2007.

Kimi gjatë karrierws së tij në Formula 1 ka marrë pjesë në 260 cmime të mëdha, duke regjistruar 20 fitore dhe 17 pole position.

Në këtë botëror renditet i 5-ti me 116 pikë, 86 më pak se shoku u tij i skuadrën, Sebastian Vettel që klasifikohet i pari.

Raikkonen është bërë pjesë e Formula 1 që në vitin 2001 me Red Bullin, ndërsa në kampionatin pasardhës deri më 2005-ën garoi për McLaren Mercedesin, ku qëndroi deri në vitin 2006. Për tre vite me radhë ishte pjesë e Ferrarit, ku dhe kulmoi karriera e tij me fitimin e titullit botëror në 2007-ën.

Pasi u shkëput për 5 vitë nga Formula 1, duke iu përkushtuar garave në Rally dhe Nascar u rikthye në Formula 1 te Lotus, e nga viti 2014-të te Ferrari, skuadër ku do të garojë edhe gjatë 2018-ës.

Lajme të tjera

Europa League

Kapiteni i Atalanta-s në finalen e Europa League, të cilën skuadra italiane e fitoi me rezultatin 3-0 ndaj Bayer Leverkusen, Berat Gjimshiti deklaroi për...

La Liga

Drejtuesit e Barcelonës kanë nisur të mendojnë tashmë për sezonin e ardhshëm me skuadrën që i duhet të kënaqej vetëm me vendin e dytë...

Europa League

Duke folur për mediet pas disfatës në finalen e Europa League, që korrespondon edhe me humbjen e parë pas 51 ndeshjes, trajneri i Bayer...

Spanjë

Mesfushori i Real Madrid-it, Toni Kroos ka vendosur të largohet nga futbolli pas përfundimit të EURO 2024. Kampionati europian në Gjermani do të jetë...