Basketboll

Eurobasket, surprizë humbja e Francës

Nuk kishte menyre me te bukur per te nisur kampionati  europian i basketbollit per meshkuj, teksa Finlandezet vendas befasuan nje prej skuadrave me te mira ne europe te viteve te fundit, si Franca.

Ne helsininki Arena, te mbushur plot e per plot, vendasit dhuruan nje spektakel ne parken perballe nje prej favoriteve te ketij edicioni, duke dominuar ne perioden e pare 15-23 ku Salin  dhe kotti ishin ata qe spikaten per finlanden.

Ne perioden e dyte, rikthehen francezet por bllokohen Finlandezet si me magji, te cilet hasin shume veshtiresi per te shenuar. Franca nga -8 arrin te kaloje ne +7 me nje reagim fantastiK. Por gjithsesi ne 2 minutat e fundit vendasit realizojne 5 pike per te reduktuar diferencen e madhe ne vetem 1 pike. 33-32 mbyllen 20 min e para. Pas pushimit finlandezet vijojne aty ku e lane duke zgjatur avantazhin e tyre deri ne 33-40, por ajo qe binte sy ishte rezultati I pjesshem I atyre minutava  14-0. Vincent Collet, trajneri frances e mbledh perseri skuadren dhe ne loje me ne fund  shfaqet Fornie  dhe de Colo qe fillojne te marrin perdore ekipin dhe bejne qe perioda e trete te mbyllet 53-49. Me te njejtin ritem dhe intensitet pikesh vijojne edhe ne perioden e fundit teksa francezet kryesojne +9, por atehere kur e mendonin te perfunduar ne parket per finlandezet fillon te shkelqeje talenti 20 vjecar, Markanen.  Nje rikuperim fenomenal ben qe koha rregullt te mbyllet 72-72.  Ne kohen shtese Finlandezet arrin te hapin diferencen ne +4, fale markanen qe ne sezonin e ri do te luaje me Cikago Bulls. Fornier ne sekondat e fundit realizon per 3 pike duke barazuar shifrat ne 84-84, ne total 25 pike per yllin francez qe nuk mjaftojne, sepse ne aksionin e fundit Xhamar Wilson shenon dy te bukura por te vlefshme per fitoren perfundimtare 86-84. Vendasit e nisin mbare me fitore ne Grupin A, ku nga 6 skuadra kualifikohen 4. Greqia ka arritur te thyeje lehtesisht 90-61 Islanden.  Pritej shume nga antetokumbo,9 pike, por ata qe shkelqejne jane Papas, 20 pike, Burunis, qe dominon poshte tabeles, si dhe printezis me 17 pike.

Ne diten e pare te kampionatit europian, qe zhvillohet ne 4 qytete, Helsinki, Kluzh, Stamboll dhe tel Aviv, moren fitoret e para  Sllovenia dhe Gjermania, ndersa Gjeorgjia befasoi nje tjeter gjigand te basket bollit si Lituania duke e thyer me 2 pike.

Slovenia 90 – 81 Poland
Germany 75 – 63 Ukraine
Iceland 61 – 90 Greece
Lithuania 77 – 79 Georgia
France  84 – 86 E Finland
Italy Israel

.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency