Connect with us

Hi, what are you looking for?

Formula 1

Tensioni te Mercedesi, Elliott i paralajmëruar pas reagimit të Hamiltonit

The podium (L to R): second placed Nico Rosberg (GER) Mercedes AMG F1 with Mike Elliot (GBR) Mercedes AMG F1 Head of Aero and race winner Lewis Hamilton (GBR) Mercedes AMG F1. 11.05.2014. Formula 1 World Championship, Rd 5, Spanish Grand Prix, Barcelona, Spain, Race Day. - www.xpbimages.com, EMail: [email protected] - copy of publication required for printed pictures. Every used picture is fee-liable. © Copyright: Moy / XPB Images

Sezoni i ri në Formula 1 nisi me dominimin e Red Bullit dhe pilotëve të tij Max Verstappen dhe Sergio Perez.

Surpriza e bukur ishte Fernando Alonso, që zuri vendin e tretë me makinën e Aston Martin, ndërsa pa dyshim zhgënjimi më i madh erdhi nga Ferrari dhe Mercedesi.

Charsles Leclerc nuk arriti ta mbyllte garët, duke nxjerrë në pah problemet me makinën, megjithatë te “kokëkuqja” janë të qetë dhe besojnë se çdo gjë do të rregullohet në vijm.

Situata nuk është e qetë te Mercedesi, sidomos pas intervistës së Hamiltonit, i cili shprehu të gjithë zhgënjimin e tij për makinën e re, duke akuzuar edhe teknikët e Mercedesit se nuk e kanë dëgjuar atë.

Nisur nga kjo situatë, mediet britanike bëjnë me dije se te Mercedesi është zhvilluar menjëherë një mbledhje dhe drejtorit teknik, Mike Elliott, i është dhënë ultimatumi i fundit, pasi një rast se makina nuk do të ketë përmirësim atëherë më shumë mundësi do të vijë edhe largimi i tij nga Mercedes.

Elliott është pjesë e skuderisë gjermane që prej vitit 2012, ndërsa prej vitit 2017 ai mban pozicionin e drejtorit teknik.

Anglezi ka qenë pjesë e rëndësishme e sukseseve të Mercedesit, megjithatë 48-vjeçari është më i rrezikuari nga situata e krijuar te skuderia gjermane.

Pas suksesit të fundit të Hamiltonit në vitin 2020, Mercedesi ka humbur shumë nga shkëlqimi i dekadës së fundit, teksa edhe sezoni i ri, i cili sapo ka nisur, rrezikon të jetë një zhgënjim i madh.

 

 

 

 

Lajme të tjera

Itali

Romelu Lukaku nuk është një nga lojtarët e konfirmuar për organikën e sezonit të ardhshëm tek Inter. Sulmuesi belg do të rikthehet në Londër...

Kombëtare

Shqipëria e minifutbollit shkruan historinë në Essen të Gjermanisë, duke e kaluar për herë të parë fazën e grupeve. Kuqezinjtë e trajnerit Irtan Sejko...

Sport

Suedia është bërë vendi i parë në botë që ka regjistruar zyrtarisht seksin si sport. “Si çdo sport tjetër, arritja e rezultateve të dëshiruara...

Merkato

Raphaël Guerreiro e mbylli mes lotësh aventurën 7-vjeçare me Borussia Dortmund. Anësori i majtë portugez, shpresonte të largohej me titull dhe festë, por dëshira...