Connect with us

Hi, what are you looking for?

Champions League

Agolli con Qarabagun në Champions, kualifikohet Liverpooli

Liverpooli, Sportingu i Lisbonës, Cska e Moskës, Apoel Nicosia dhe Qarabagu janë 5 skuadrat e fundit që siguruan një biletë për në fazën e grupeve të Uefa Champions League. Kualifikim historik për skuadrën azere, që falë edhe kapitenit të kombëtares shqiptare Ansi Agolli arriti të eliminonte Fc Copenghagen për të qenë për herë të parë mes 32 skuadrave më të mira të Europës.  Një gol i mjaftoi Qarabagut që pavarsisht se humbi 2-1 në transfertën daneze ndaj Fc Copenhagen kaloi më tej pasi kishte fituar 1-0 në ndeshjen e parë. Ishte i Agollit asisti i golit të barazimit provizor të Qarabagut që u shënua  nga  sulmuesi afrikano-jugor Ndllovu, ndërkohë që për vendasit e Copenhagenit realizuan, Santander dhe Pavlovic. Gjithcka e lehtë për Liverpoolin që pas suksesit 2-1 në Gjermani ndaj Hoffenheimit arriti ta mposhte formacionin nga Bundesliga edhe në Anfield Road me rezultatin 4-2.

Emre Can me një dygolësh por edhe Salah e Firmino ishin ata që cuan Liverpoolin te fitorja ndërkohë që për miqtë realizuan Uth dhe Sandro Wagner. Fitore fantastike ajo e Sportingut të Lisbonës që pasi barazoi 0-0 në shtëpi arriti ta mposhte 5-1 Steuan e Bukureshtit në transfertë për tu kualifikuar në fazën e grupeve. 2-0 fitoi në Rusi Cska-ja e Moskës përballë Young Boys me skuadrën zvicerane që u eliminua me rezultat të përgjithshëm 3-0. Apoel Nicosia ndërkohë shfyrtëzoi eksperiencën duke mbrojtur me fanatizëm fitoren 2-0 të ndeshjes së parë ndaj Slavias së Pragës pasi sfida e zhvilluar në kryeqytetin cek përfundoi në barazim pa gola.

Lajme të tjera

Euro 2024

Shqipëria do të luajë në datën 26 mars një ndeshje miqësore ndaj përfaqësues së Zvicrës, lajm që u zbulua në emisionin “ELITE SHOW”. Çdo...

Kombëtare

Italia kampione në fuqi e Europës, do ta nisë Europianin e 2024-ës pikërisht përballë Shqipërisë në “Dortmund, mbrëmjen e 15 qershorit, teksa kreu i...

Futboll

Dani Alves akuzohet për sulm seksual për përdhunimin e dyshuar të një vajze në klubin e natës Sutton, në Barcelonë, më 30 dhjetor të...

Euro 2024

Një prapaskenë interesante edhe zbuluar në emisionin “ELITE SHOW”, çdo të hënë në SportNews (21:00), që ka lidhje me Luka Modric dhe Jahmir Hykën....