Eredivisie

Ajax fiton klasiken holandeze, mposht Feyenoord dhe ngjitet në krye

Ajax fitoi 0-2 kundër Feyenoord në përballjen më të fortë të javës së 17-të në Eredivisie. Në pjesën e parë u zhvilluan duele të forta dhe arbitri kryesor nxorri pesë herë kartonin e verdhë.

Një minutë përpara fundit të fraksionit të parë të sfidës, Ajaxi kaloi në avantazh falë një autogoli të argjentinas Marcos Senesi. Ajax gjeti edhe golin e dytë 11 minuta përpara fundit.

Penallti për “Harkëtarët” dhe ekzekutim i saktë i Dusan Tadic. Fitorja e sotme ka ngjitur Ajax në krye me 39 pikë, dy më shumë se PSV që nuk ka zbritur akoma në fushë dhe tre mbi Feyenoord.

Të Fundit

Premier League 2021/2022

PWDLGFGADifPts
1Manchester City
38
29
6
3
99
26
+73
93
2Liverpool
38
28
8
2
94
26
+68
92
3Chelsea
38
21
11
6
76
33
+43
74
4Tottenham Hotspur
38
22
5
11
69
40
+29
71
5Arsenal
38
22
3
13
61
48
+13
69
6Manchester United
38
16
10
12
57
57
0
58
7West Ham United
38
16
8
14
60
51
+9
56
8Leicester City
38
14
10
14
62
59
+3
52
9Brighton & Hove Albion
38
12
15
11
42
44
-2
51
10Wolverhampton Wanderers
38
15
6
17
38
43
-5
51
11Newcastle United
38
13
10
15
44
62
-18
49
12Crystal Palace
38
11
15
12
50
46
+4
48
13Brentford
38
13
7
18
48
56
-8
46
14Aston Villa
38
13
6
19
52
54
-2
45
15Southampton
38
9
13
16
43
67
-24
40
16Everton
38
11
6
21
43
66
-23
39
17Leeds United
38
9
11
18
42
79
-37
38
18Burnley
38
7
14
17
34
53
-19
35
19Watford
38
6
5
27
34
77
-43
23
20Norwich City
38
5
7
26
23
84
-61
22


To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency