Connect with us

Hi, what are you looking for?

Eredivisie

Ajax nuk humbet kohë, holandezët zyrtarizojnë pasuesin e Ten Hag

Ajax nuk ka humbur aspak kohë teksa menjëherë ka emëruar pasuesin e Erik Ten Hag që nga sezonin i ardhshëm do të drejtojë Manchester United. “Harkëtarët” kanë bërë zgjedhjen e tyre ndërsa i kanë besuar skuadrën sërish një trajneri holandez. Fjala është për Alfred Schreuder që ka nënshkruar një kontratë dyvjeçare, ndërsa e njeh mirë ambientin e Ajax pasi në sezonin 2018-2019 ka qenë ndihmësi i Ten Hag pikërisht te “Harkëtarët”, që në atë sezon mbërritën deri në gjysmëfinalen e Champions League.

Nga ana tjetër, 49-vjeçari ka edhe një tjetër eksperiencë në rolin e asistentit teksa ka qenë përkrah Ronald Koemann tek Barcelona në 2020-2021.

Por, prej atij viti, Schreuder ka pasur një aventurë në rolin e trajnerit të parë te Clubb Brugge, ndërsa tashmë me Ajax vjen prova e vërtetë. Vetë Schreuder theksoi pas nënshkrimit me Ajax se për të është një nder të drejtojë klubin kampion të Holandës ndërsa shtoi se kërkon të fitojë tituj me një ekip që luan futboll tërheqës.

“Është një mundësi dhe nder i madh të jem trajner i Ajax. Dua që në Amsterdam të fitoj tituj me një skuadër që luan futboll të bukur. Dua një ekip të balancuar me lojtarë me eksperiencë, por edhe me të rinj e me perspektivë. Gjithsesi, aktualisht dua ta mbyll sa më mirë sezonin me Brugge”, u shpreh Schreuder, i cili është një fitore larg titullit kampion në Belgjikë.

Lajme të tjera

Itali

Romelu Lukaku nuk është një nga lojtarët e konfirmuar për organikën e sezonit të ardhshëm tek Inter. Sulmuesi belg do të rikthehet në Londër...

Gossip

Vajza e Pep Guardiolës, Maria Guardiola duket ‘e fiksuar’ me futbollistët, teksa pas një romance me fantazistin anglez Delle Ali, u përfol për një...

Champions League

Skandal me gjyqtarin Szymon Marciniak, i caktuar për të drejtuar finalen e Champions League mes Manchester City-t dhe Interit, që do të luhet më...

Merkato

Raphaël Guerreiro e mbylli mes lotësh aventurën 7-vjeçare me Borussia Dortmund. Anësori i majtë portugez, shpresonte të largohej me titull dhe festë, por dëshira...