Connect with us

Hi, what are you looking for?

Itali

Akademia më e mirë që ka njohur bota e futbollit, nga Baresi te Donnarumma gjigantët që ka nxjerr Milan

Kur flitet për futboll, pa dyshimin më të vogël Milan është në listën e më të mëdhenjve që ka njohur bota. “Djalli” është një nga klubet italianë më të njohur në botë dhe kjo prej sukseseve të mëdha që kanë arritur në arenën ndërkombëtare “kuqezinjtë.

Suksesi i “Djallit” është ndërtuar jo vetëm mbi nënshkrimet e bujshme, por edhe nga akademia që ka nxjerrë disa nga emrat më të mëdhenj, duke përfshirë Franco Baresi dhe Paolo Maldini.

Franco Baresi

Një nga mbrojtësit më të mëdhenj të të gjitha kohërave, Franco Baresi ishte një emër legjendar në futbollin evropian në vitet ’80 dhe ’90. Baresi i dha frymë Milanit gjatë gjithë karrierës së tij. Interesante, megjithatë, ai iu bashkua “kuqezinjve” vetëm pasi u refuzua nga rivalët e qytetit Inter. Baresi u bashkua me klubin “kuqezi” kur ishte vetëm një 12-vjeçar, në 1972, dhe bëri debutimin e tij në ekipin e parë në moshën 17-vjeçare. Ai vazhdoi të luajë për Milanin për 20 vjet, duke bërë 719 paraqitje në të gjitha garat. Mbrojtësi e ndihmoi Milanin të fitonte gjashtë tituj të Serisë A, dy tituj të Serisë B dhe tre Kupa Evropiane. Për nder të Baresi-t “Djalli” ka hequr edhe numrin 6.

Paolo Maldini

Legjendat nuk janë më të mëdha se Paolo Maldini. Ai ishte guri i themelit të skuadrave të Milanit dhe Italisë, duke i udhëhequr ata me guxim dhe aftësi. Me pseudonimin “Il Capitano” (Kapiteni), është e lehtë të kuptosh pse ai zgjodhi të ishte gjithë jetës te Milani, duke përfaqësuar klubin për 25 vitet e karrierës së tij si futbollist.
Ai bëri 902 paraqitje për Milanin, një rekord klubi dhe gjithashtu ka realizuar 126 paraqitje për Italinë. Shpesh i konsideruar si mbrojtësi i majtë më i madh që ka parë ndonjëherë bota e futbollit, Maldini, ai ndihmoi Milanin të fitonte shtatë tituj të Serie A dhe pesë Kupa Evropiane dhe në nder të tij “Djalli” ka hequr numrin 3.

Demetrio Albertini
Pasi u rrit në akademinë e Milan, Demetrio Albertini bëri debutimin e tij për ekipin e parë në moshën 17-vjeçare gjatë sezonit 1988-89.
Ai kaloi 14 vjet në “San Siro” dhe pati sukses të madh, duke u bërë një nga mesfushorët më të mirë të kohës së tij.

Albertini e ndihmoi Milanin të fitonte pesë tituj të Serie A dhe tre trofe të Champions League, përpara se të transferohej te Atletico Madrid, Lazio, Atalanta dhe Barcelona. Albertini ishte gjithashtu një lojtar i rregullt në Itali, duke bërë 79 paraqitje për vendin e tij gjatë një karriere të admirueshme.

Gianluigi Donnarumma

Donnarumma është padyshim talenti më i mirë që ka dalë nga akademia e Milanit në vitet e fundit. Portieri iu bashkua klubit në vitin 2013 dhe talenti i tij i jashtëzakonshëm u dallua menjëherë.

Në të vërtetë, Donnarumma bëri debutimin e tij në ekipin kryesor në moshën 16-vjeçare në vitin 2015. Duke e bërë këtë, ai u bë portieri i dytë më i ri që nisi një ndeshje në historinë e futbollit italian. Në moshën 17-vjeçare, Donnarumma u bë gjithashtu portieri më i ri që ka luajtur ndonjëherë për kombëtaren italiane. Donnarumma kaloi gjashtë vjet në ekipin e parë të Milanit dhe u largua në vitin 2021 për t’iu bashkuar PSG-së pasi i skadoi kontrata.

Deri atëherë, ai e kishte vendosur veten në mesin e portierëve më të mirë në botë, pasi luajti rol kyç në triumfin e Italisë në Euro 2020, ku u shpall edhe Lojtari i Turneut.

Pierre-Emerick Aubameyang

Aubameyang është një tjetër nga emrat e mëdhenj të dalë së fundmi nga akademia e Milan, por që nuk luajti kurrë për ekipin kryesor të “Djallit”.
Megjithatë, sulmuesi është një nga sulmuesit më të mëdhenj të momentit. Aubameyang iu bashkua ekipit të të rinjve të Milan-it në vitin 2007, por pas huazimeve në Dijon, Lille dhe Monaco, ai u shit te Saint-Etienne në 2011.

Ai u një yll në Ligue 1, për t’u transferuar më pas në Bundesliga te Borussia Dortmund në 2013-ën. Më pas ai u transferua te Arsenali në vitin 2018 dhe përfundoi duke fituar Këpucën e Artë të Premier League në sezonin 2018-19. Aktualisht luan për Barcelonën.

Pjesë e listës së lojtarëve më të mëdhenj të dalë nga akademia e “Djallit” janë edhe:

Sandro Salvadore

Francesco Toldo

Alberico Evani

Alessandro Costacurta

Gianluca Pessotto

Massimo Oddo

Ignazio Abate

Aldo Maldera

Manuel Locatelli

Davide Calabria

Lajme të tjera

Futboll

Skuadra e Mechelen, e drejtuar nga Besnik Hasi, rikthehet tek fitorja në kampionat belg në play off-in e grupit të Conference League. Pas humbjes...

Premier League

Armando Broja mund të përdoret nga Chelsea për të balancuar financat, duke u nxjerrë në shitje. Blutë kanë shpenzuar shuma marramendëse në sesionet e...

La Liga

Që kur Xavi Hernandez njoftoi se do të largohej nga Barcelona në fund të sezonit, gjërat kanë filluar të shkojnë më mirë te “Blaugrana”....

Futboll

Fernando Santos nuk është më trajner i Beshiktashit, ka bërë të ditur klubi nga Stambolli këtë të shtunë. Vendimi u mor pas barazimit (1-1)...