Futboll

Aktivizimi i lojtarëve U-21, Dortmundi kampion, Interi “ngel në klasë”

Studimi i radhës i CIES, observatorit të njohur të futbollit, që publikon çdo javë rezultate në bazë të fakteve të mbledhura nga vëzhguesit e tij, kishte të bënte me përqindjen e minutave të lojtarëve nën 21 vjeç në kampionatet kombëtare në këtë sezon. Janë studiuar me imtësi ndeshjet e 999 klubeve nga 71 kampionate elitare në të gjithë botën.

Përqindjet më të larta të aktivizimit të të rinjvë U-21 u regjistruan për skuadrën daneze FC Nordsjælland, 48.9%, midis 30 kampionateve kryesore evropiane,  dhe për ekipin nga Singapori Young Lions, 47.1%, sa u përket klubeve jashtë Europës.

Në 5 ligat më të forta në Europë, kampionia e aktivizimit të të rinjve është Borussia e Dortmundit, 28.5% të minutazhit për lojtarët U-21, e ndjekur nga tri ekipe franceze të Ligue 1: OGC Nice (24.3%), AS Monaco (24.1%) dhe Stade Rennais (20.7%). Përqindja më e madhe e minutave për të rinjtë në kampionatet e tjera “big” u regjistruan për Wolverhamptonin (16.2%), Barcelonën (15.0%) dhe Veronën (11.7%).

Interesant fakti që në pesë ligat kryesore në “top-10” shtatë janë franceze. Janë shtatë skuadra që nuk kanë aktivizuar asnjë lojtar U-21, midis të cilave është edhe Interi.

 

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency