Connect with us

Hi, what are you looking for?

Katar 2022

Akuza e rëndë, Katari i pagoi 10 milionë euro CIA-s për “mbytjen” e kritikave për Botërorin

Pas vendimit të marrë nga Këshilli i FIFA-s dhe Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s për të lënë Rusinë jashtë Kupës së Botës, eventi që do të zhvillohet në Katarit në fund të këtij viti nuk po i shmang dot polemikat. Këto të fundin kanë edhe ngjyrime kinematografike, që evokojnë filmat më të mirë me spiunë, me sfond CIA-n.

Siç zbulohet nga Associated Press, organizatorët e Kupës së Botës i kanë paguar më shumë se 10 milionë dollarë një kompanie të përbërë nga ish-agjentë të CIA-s në mënyrë që të heshtë dhe të ndikojë në shuarjen e kritikave që po merr organizimi i eventit në Katar. Sidomos zërin e Theo Zwanziger, ish-anëtar i Komitetit Ekzekutiv të FIFA-s dhe ish-president i Federatës Gjermane të futbollit mes viteve 2006 dhe 2012, i cili ka kundërshtuar me forcë dhënien e të drejtës së organizimit të Botërorit vendit arab.

“Kur je i përfshirë në sport dhe u përkushtohesh vlerave të sportit, është një ndjenjë shumë, shumë e çuditshme të shohësh se po të ndjekin dhe po përpiqen të ndikojnë që të mos japësh mendimin tënd”, – tha ish-drejtuesi gjerman në një intervistë shkurtin e kaluar.

Dokumentacioni i paraqitur nga agjencia e lajmeve AP ofron detaje të reja në lidhje me përpjekjet e Katarit për organizuar Botërorin, pavarësisht kritikave të shumta të marra për korrupsion.

Lajme të tjera

Kombëtare

Kombëtarja Shqiptare vijon punën për t’u përgatitur për ndeshjen e parë eliminatore të Europianit Gjermani 2024, e planifikuar për t’u luajtur mbrëmjen e të...

Gossip

Ish-sulmuesi i Interit bën “supergol”. Andrea Pinamonti, i cili aktualisht është pjesë e Sassuolos, po shijon një romancë me modelen bjelloruse Dasha Lapushka. Futbollisti...

Kombëtare

“La Casa de Quiz” mbërrin në shtëpinë më të famshme të mbarë Shqiptarisë, “Big Brother VIP2 Albania”. Gazetari i SuprSportit, Gjergji Stefa, kishte përgatitur...

Merkato

Galatasaray piketon sulmuesin shqiptar. Me 10 gola dhe 4 asiste deri në këtë pikë të sezonit në Superligën Turke, Valon Et’hemi ka tërhequr vëmendjen...