Connect with us

Hi, what are you looking for?

Basketboll

Akuza nga Amerika/ Maskota e NBA-së me pagë sa trefishi e lojtares më të paguar në WNBA

Angel McCoughtry, basketbolliste e Minnesota Lynx dhe 5 herë pjesëmarrëse në “All Star Game” në WNBA, ka shpërndarë një postim shumë kritik në Twitter, duke komentuar pagën prej 625 000 dollarësh në vit të Rocky-t, maskotës sw Denver Nuggets të NBA-së.

“Mund të mësoj lehtë që të jem maskotë”, shkroi në Twitter dy herë pikëshënuesja më e mirë e WNBA-së, duke ndarë të dhëna mbi diferencën e madhe mes pagës së maskotës më të paguar në NBA dhe lojtares më të mirë në WNBA.

McCoughtry krahason 625 000 dollarët që fiton Rocky nw vit me 228 094 dollarë të fituara nga tri herë fituesja e WNBA dhe fituesja pesëfishtë e Olimpiadës, Diana Taurasi (Phoenix Mercury) si lojtarja më e paguar e WNBA së bashku me Jewell Loyd (Seattle Storm) dhe Breanna Stewart (Phoenix Mercury).

Lojtarja më pak e paguar në WNBA është Kaela Davis me 1 607 dollarë. Janë tetë basketbolliste që fitojnë më pak se 10 000 dollarë në sezon.

Diferenca e mes pagave të “yjeve” të NBA-së dhe WNBA-së

Paga mesatare për një lojtare të WNBA-së është 102 751 dollarë, ndërsa sezonin e kaluar paga mesatare për një basketbollist të NBA-së ishte rreth 8.5 milionë dollarë.

 

10 lojtaret më të paguara në WNBA

 1. Jewell Loyd – 228,094
 2. Breanna Stewart – 228,094
 3. Diana Taurasi – 228.094
 4. Ellen Delle Donne – 227.900
 5. Skylar Diggins-Smith – 227.900
 6. Brittney Griner – 227.900
 7. DeWanna Bonner – 227,900
 8. Natasha Howard – 221,450
 9. Tiffany Hayes – 215,000
 10. Chelsea Grey – 206,267

 

10 lojtarët më të paguar në NBA

 1. Stephen Curry – 48,070,014
 2. John Wall – 47,345,760
 3. Russell Westbrook – 47,063,478
 4. LeBron James – 44,474,988
 5. Kevin Durant – 44,119,845
 6. Bradley Beal – 43,279,250
 7. Paul George – 42,492,568
 8. Kawhi Leonard – 42,492,492
 9. Giannis Antetokounmpo – 42.492.492
 10. Damian Lillard – 42.492.492

Lajme të tjera

Kategoria Superiore

Xhuliano Skuka nis aventurën e re në Francë, ku do të jetë pjesë e Metz. Sulmuesi dibran kaloi me sukses testet mjekësore mëngjesin e...

Kategoria Superiore

Tirana bind Kristal Abazajn që të kthehet në Abissnet Superiore. Ashtu siç SuperSport raportoi pak ditë më parë, 26-vjeçari do të jetë pjesë e...

Featured

Marsel Ismajlgeci nuk është më lojtari i Tiranës. “SuperSport” mëson se kapiteni është larguar nga ekipi dhe do të transferohet në Bosnja dhe Hercegovina...

Premier League

Dëmtimi i Virgil Van Dijk është padyshim një lajm i keq për Jurgen Klopp, që sheh Liverpoolin e tij këtë sezon, shumë larg formës...