Connect with us

Hi, what are you looking for?

Francë

Al Khelaifi “tallet” me Juventusin: Superligën ta luajë e vetme, në një stadium në shkretëtirë!

Al Khelaifi hedh sytë nga Italia
Al Khelaifi hedh sytë nga Italia

Presidenti i PSG, Nasser Al Khelaifi ka mbajtur gjithnjë një qëndrim kundër idesë së krijimit të një kompeticioni të ri europian të quajtur Superliga. Një iniciativë kjo e Real Madrid, Barcelona dhe Juventus.

Një ide që tashmë duket shumë e vështirë për t’u realizuar, aq më tepër që një prej mbështetësve më të mëdhenj të saj, Andrea Agnelli është tërhequr nga bardhezinjtë si pasojë e problemeve financiare. Dhe, në këtë pikë, duke njohur tashmë vështirësitë e mëdha që po has Juventus, Al-Khelaifi duket se ka gjetur edhe momentin më të përshtatshëm për t’u “tallur” me italianët.

“Superliga? Asnjë klub nuk do të merrte pjesë dhe asnjë nuk do të shkonte në stadium për të parë ndeshjet. Do të ishte një kompeticion me vetëm tre skuadra (Juventus, Real dhe Barcelona). Fansat e futbollit nuk do ta lejonin kurrë krijimin e një kompeticioni si Superliga.

Këtyre tre klubeve që kërkojnë Superligën, iu them se nëse nuk iu pëlqen Champions League, atëherë të mos marrin pjesë. Le ta luajë Juventusi Superligën e vetme në një stadium në shkretëtirë”, tha Al Khelaifi.

Lajme të tjera

Merkato

Antonio Conte e kishte një nga dëshirat e merkatos dhe presidenca e Napolit ia ka plotësuar. Alessandro Buongiorno është futbollisti më i ri i...

Premier League

Një tjetër futbollist shqiptar në Premier League. Futbollisti kuqezi, Matteo Dashi, do të jetë pjesë e skuadrës së parë të Crystal Palace duke nisur...

Merkato

Mehdi Taremi është zyrtarisht sulmuesi i ri i Interit. Kampionët e Italisë kanë prezantuar 31-vjeçarin iranian, i cili vjen si lojtar i lirë nga...

Merkato

Milani ka zgjedhur t’i besojë trajnerit Paulo Fonseca stolin për sezonin e ardhshëm, por merkatoja nuk ka nisur të nxehet ende, teksa kjo ka...