Analizë

Algoritmi i CIES, ja cilët janë futbollistët më të shtrenjtë në botë

Cilët janë futbollistët e pesë kampionateve kryesore europiane (Premier League, La Liga, Seria A, Bundesliga dhe Ligue 1) me vlerën më të lartë në merkato?

Përgjigjen e kësaj pyetje e jep CIES Football Observatory, me klasifikimin e 100 futbollistëve me vlerën e transferimit më të lartë, sipas një algoritmi specifik. Ai merr në konsideratë moshën e lojtarit, afatin e kontratës, minutat e luajtura në fushë, rezultatet e arritura dhe pozicionin në fushë.

Në podium janë tre sulmues, nga tre kampionate të ndryshme. Kylian Mbappé (PSG) është në krye të renditjes, vlera e transferimit të të cilit është 252 milionë euro. Në vend të dytë, lojtari egjiptian Mohamed Salah (Liverpool, 219 milionë euro), dhe në të tretin Raheem Sterling (Manchester City, 208 milionë euro).

Përveç sulmuesve, futbollistët më të kushtueshëm për pozicionin e tyre në fushë janë Alisson Becker (Liverpool, 107 milionë) për portierët; Trent Alexander-Arnold (Liverpool, 130 milionë) për mbrojtësit dhe Paul Pogba (Manchester United, 125 milionë).

Lionel Messi (167 milionë euro) kryeson klasifikimin e lojtarëve më shumë se 31 vjeç, ndërsa Cristiano Ronaldo (118 milionë euro) është në krye të futbollistëve të moshës 33 vjeç ose më shumë.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency