Futboll

Aliyev te Kukësi, këshilla nga Pejiç e Nexhipi

Eksperienca e parë nuk harrohet. Këtë kishte parasysh edhe Rauf Aliyev, që në moshën 28-vjeçare vendosi të luajë për herë të parë jashtë Azerbajxhanit. Përpara se të firmoste te Kukësi, sulmuesi kërkoi informacion të detajuar rreth Shqipërisë dhe futbollit në vendin tonë. Një ide e kishte, sepse te Qarabagu ka luajtur një sezon përkrah Ansi Agollit, ndërsa në vitin 2011 i ka shënuar Kombëtares shqiptare në miqësoren që Azerbajxhani fitoi në Tiranë.

Por, për ta bindur se kalimi në Kategorinë Superiore do të ishte një lëvizje e mirë shërbyen fjalët e Pero Pejiç dhe Nderim Nexhipit, pasi me ish-kapitenin e Partizanit, Aliyev ka luajtur te Qarabagu. Pas konsultave me Pejiç dhe Nexhipin marrja e vendimit ishte më e lehtë. Pas një karriere të kaluar në nivelin më të lart të futbollit azer, duke mbrojtur ngjyrat e disa prej skuadrave më të rëndësishme, mes të cilave edhe Neftchi Baku e Inter Baku, Rauf Aliyev kërkonte një aventurë të re në Europë.

Pikërisht kjo ishte arsyeja përse lojtari i përfaqësueses së Azerbajxhanit uli pretendimet financiare, duke pranuar të firmosë te Kukësi me gjysmën e pagës që kërkoi fillimisht. “Paratë nuk janë problem, unë dua thjesht të ndryshoj ambient dhe të luaj jashtë Premierligës azere” ishte qëndrimi i Aliyev në bisedat me kampionët e Shqipërisë.

Nga ana e tyre, edhe te Kukësi u interesuan për kualitetin e sulmuesit. Trajneri Milinkoviç shfrytëzoi miqësinë me asistentin e Inter Bakusë, skuadrës së fundit të Aliyev, i cili e këshilloi që nëse do ta kishte mundësinë ta afronte menjëherë në skuadër, pasi sulmuesi garanton kualitet dhe gola. Tipare që 28-vjeçari duhet ti tregojnë në fushë dhe të cilat Kukësi i kërkon për të mbrojtur titullin kampion.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency