Connect with us

Hi, what are you looking for?

Itali

“Alo, De Laurentis jam… Dëshiron të trajnosh Napolin?”/ Presidenti kontakton trajnerin e njohur

Napoli festoi titullin e tretë në histori këtë sezon të Serisë A, duke bërë një festë të madhe pas plot 33-vitesh pritje. Të kaltrit e merituan kampionatin duke e dominuar atë nëpërmjet një futbolli atraktiv. Madje, skuadra e trajnerit Luciano Spalletti befasoi edhe në Champions League duke mbërritur deri në fazën çerekinale aty ku u eliminua nga Milan.

Gjithsesi, sezoni i mrekullueshëm duket se nuk mjafton që presidenti Aurelio De Laurentis dhe trajneri Luciano Spalletti të gjejnë gjuhën e përbashkët për rinovimin e kontratës. Kanë mjaftuar disa kontradikta në aspektin financiar dhe numri një i klubit i ka treguar menjëherë derën teknikut 64-vjeçar.

Edhe pse ndarje nuk ka marrë formë zyrtare duke qenë se Serie A ende nuk është mbyllur, duket se palët vështirë se mund të bëjnë prapakthehu. Aq më tepër kur De Laurentis ka nisur nga puna për të gjetur trajnerin e ri teksa ka kontaktuar me Luis Enriquen.

Sipas mediave, De Laurentis e ka marrë në telefon spanjollin duke negociouar personalisht me të dhe ta bindë për projektin e së ardhmes. “Lucho” është aktualisht i lirë pasi mbylli impenjimin me kombëtaren e Spanjës dhe pavarësisht pëlqimit për Premier Leaguen, mund ta joshë rikthimi në Itali te Napoli pas një eksperience të hershme te Roma. Bisedimet janë në avancë e sipër dhe mbetet për t’u parë si do të mbyllen.

Lajme të tjera

La Liga

Eric Garcia u detyrua të largohej nga Barcelona këtë merkato teksa u transferua te Girona me anë të formulës së huazimit. Pasi debutoi me...

Legjionarët

30 mijë tifozë polakë në stadiumin ‘Wojska Polskiego’ të Varshavës, thërrasin në kor emrin e Ernest Muçit, i cili bëri një 70-minutësh për kornizë...

Kombëtare

Kushtojnë shtrenjtë flakadanët e hedhur në fushë në fillim të ndeshjes me Poloninë nga tifozët kuqezi, duke shkaktuar ndërprerjen e ndeshjes për disa minuta....

Kombëtare

Shtatori kuqezi sjell një rekord të ri për Shqipërinë edhë në renditjen botërore të FIFA-s. Falë barazimit në Pragë me Çekinë dhe fitores ekzaltuese...