Connect with us

Hi, what are you looking for?

Kategoria Superiore

Analiza e veçantë, cilat ekipe të Superiores qëndrojnë më shumë në zonën kundërshtare

Cilat skuadra arrijnë të qëndrojnë më gjatë në zonën kundërshtare gjatë një ndeshjeje të kampionatit “Abissnet Superiore”? Sigurisht që nuk është një tregues që vendos rezultatin e ndeshjeve, por na bën të kuptojmë se sa sulmuese është mënyra e lojës së skuadrave.

Të kesh lojtarë që depërtojnë pas krahëve të mbrojtjes në zonë dhe shkojnë për të goditur portën brenda zonën së rreptësisë, apo sulmues që luajnë vazhdimisht në zonën kundërshtare, janë sigurisht zgjidhje për të sulmuar më shumë se kundërshtarët. Dhe kjo renditje e veçantë sjell disa surpriza nëse krahasohet me renditjen e përgjithshme të kampionatit.

Prekjet e topit në zonën kundërshtare janë një mënyrë shumë e thjeshtë për të kuptuar aspektin sulmues të një skuadre, domethënë sa lojtarë sjell skuadra në zonën kundërshtare gjatë aksioneve sulmuese herë pas herë gjatë një ndeshjeje. Dhe këtu, me përjashtim të Dinamos, ndarja e renditjes është pak a shumë e njëjtë me renditjen e prekjeve të topit në zonën kundërshtare.

Kjo për shkak se skuadrat që luajnë për të mos rënë nga kategoria, janë të prirura të luajnë më shpesh në kundërsulm (dhe për këtë arsye mbërrijnë më pak në zonën e kundërshtarit) sesa një ekip që mban më shumë topin dhe shpesh përpiqet të sjellë shumë lojtarë në zonën kundërshtare.

Një e dhënë që mund të bashkëngjitet në këtë renditjeje është ajo e goditjeve nga këndi. Shumë shpesh, një goditje nga këndi sjell edhe prekje të topit në zonën kundërshtare. Dhe renditja e goditjeve nga këndi për çdo skuadër është një ndihmë e madhe për të lexuar më mirë renditjen e mëparshme.

Të dhënat e goditjeve nga këndi lexohen nga tifozët e futbollit vetëm pas ndeshjes për të kuptuar se kush ka dominuar në fushën e lojës. Por kur një skuadër fiton shpesh shumë goditje nga këndi, atëherë do të thotë që pesha e lojës sulmuese mbizotëron si konstante gjatë kampionatit. Për këtë arsye Dinamo, pavarësisht nga vendi i nëntë në renditje, është në krye të dy klasifikimeve, sepse totali i aksioneve sulmuese të krijuara ishte ende i madh në të gjithë sezonin, por me pak aftësi finalizimi (sulmi më i keq).

Konfirmohen edhe një herë statistikat sulmuese të Partizanit, të cilat i panë të kuqtë e kryeqytetit të qëndrojnë në krye të kësaj renditje gjatë gjithë kampionatit, po ashtu edhe skuadrat e vendeve të ulëta në klasifikimin e përgjithshëm të kampionatit, me përjashtim të madh të Dinamos.

Lajme të tjera

Bundesliga

Bayerni i Mynihut ka gjetur trajnerin e ri. Lajmi i bujshëm vjen nga e përditshmja gjermane “Bild”, e cila raporton se në stolin e...

Legjionarët

Mirlind Daku është kthyer në një nga lojtarët më të rëndësishëm të Rubin Kazan. Sulmuesi kuqezi u transferua gjatë verës tek skuadra ruse ku...

Itali

Klubi i Inter bën me dije se Hakan Calhanoglu, regjizori titullar i mesfushës së trajnerit Simone Inzaghi, vuan një mbingarkesë muskulore në kofshën e...

Bundesliga

Julian Nagelsmann mund të rikthehet te Bajerni i Mynihut. Trajneri aktual i Gjermanisë ka kontratë me Federatën deri në korrik, kur do të vlerësohet...