Connect with us

Hi, what are you looking for?

Arabi Saudite

Arabia shton numrit e të huajve në skuadër, tjetër sinjal kërcënues për futbollin evropian

Federata Saudite e Futbollit dhe Liga Profesionale e Arabisë Saudite kanë arritur një marrëveshje për të rritur numrin e vendeve për lojtarët e huaj në skuadër.

Nga viti 2024/2025, çdo klub do të jetë në gjendje të regjistrojë 10 futbollistë josauditë nga tetë që lejohet sot, por dy prej këtyre futbollistëve duhet të kenë lindur të paktën në vitin 2003.

Në një deklaratë zyrtare, Federata Saudite gjithashtu thekson se vetëm tetë të huaj mund të jenë në formacionin titullar. Çdo klub do të mund të regjistrojë në total 25 lojtarë.

 

Lexo edhe:

Ky vendim i hap rrugë federimit të një numri më të madh të futbollistëve që nuk janë nga ky vend, çka përbën kërcënim për futbollin evropian, pasi më shumë lojtarë cilësorë do të kenë mundësi të zhvendosen në futbollin arab, të joshur nga paratë.

 

Lajme të tjera

Champions League

Me një barazim spektakolar 3-3, Manchester City merr një farë avantazhi ndaj Realit të Madridit, duke qenë se sfidën e kthimit do ta luajë...

Premier League

Armando Broja mund të përdoret nga Chelsea për të balancuar financat, duke u nxjerrë në shitje. Blutë kanë shpenzuar shuma marramendëse në sesionet e...

Champions League

E cilësuar si një finale e parakohshme Real Madrid-Manchester City rezultoi e tillë edhe në aktin e parë çerekfinal të Ligës ss Kampionëve. Në...

Kosovë

Gafë e pafalshme e Arijanet Muric në Premier League. Portieri titullar i Kosovës, pjesë e Burnleyt në kampionatin më të bukur në botë, i...