Connect with us

Hi, what are you looking for?

Kosovë

Arrestimi i Agim Ademit/ Për çfarë akuzohet dhe sa rrezikon kreu i FFK-së

Arrestimi i Agim Ademit

Kreu i Federatës së Futbollit në Kosovë, Agim Ademi u arrestua këtë të mërkurë në Prishtinë. Ai do të qëndrojë në paraburgim për të paktën 48 orë, në pritje për t’u njohur me masën paraprake të gjykatës.

Ndaj Agim Ademit rëndojnë akuzat e shmangies së taksave dhe abizimit me detyrën, për të cilat sistemi i drejtësisë në Kosovë parashikon dënim nga gjoba, deri në 8 vite burg.

Lexo edhe:

  1. Mehmeti fjalëpak: Kombëtarja një ëndërr, gati të luaj titullar
  2. Uzuni: Më Sylvinho-n do bëjmë lojë ofensive, kam oferta nga disa kampionate
  3. Gabimi në finalen e Botërorit, Kolo Muani: E urrej atë çast, por duhet të shoh përpara!
  4. Buffon: Ju tregoj gabimin më të madh në jetës dhe kur tërhiqem

Konkretisht për shmangie të taksave, në varësi të dëmit të shkaktuar në buxhetin e shtetit, është parashikuar dënimi me gjobë dhe deri në 8 vite heqje lirie.

Ndërsa për akuzën e abuzimit me detyrën, ligji në Kosovë parashikon dënimin me gjobë dhe burgim nga 3 muaj deri në 3 vjet.

Në një konferencë për shtyp, sekretari i FFK-së, Taulant Hodaj u shpreh se institucioni do të bashkëpunojë me drejtësinë. Ai shtoi se pret që Gjykata të thotë fjalën e fundit për fati ne presidentit Agim Ademi.

Arrestimi i tij vjen vetëm pak ditë para ndeshjes së Kosovës me Izraelin, e vlefshëm për eliminatoret e Europianit Gjermani 2024.

Lajme të tjera

Kombëtare

Shqipëria e minifutbollit shkruan historinë në Essen të Gjermanisë, duke e kaluar për herë të parë fazën e grupeve. Kuqezinjtë e trajnerit Irtan Sejko...

Sport

Suedia është bërë vendi i parë në botë që ka regjistruar zyrtarisht seksin si sport. “Si çdo sport tjetër, arritja e rezultateve të dëshiruara...

Kategoria Superiore

Tirana vijon përgatitjet për të kompletuar skuadrën në prag të turit eliminator të Conference League, teksa pas konfirmimit të trajnerit Orges Shehi në pankinë,...

Kombëtare

Emisioni Analizë Kuq e Zi, nën moderimin e Sokol xhihanit, publikoi sipas statistikave atë që konsiderohet si formacioni më i mirë i mundshëm i...