Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

Arrestohet kreu i Federatës Kineze të Futbollit

Kreu i Federatës Kineze të Futbollit, Chen Shuyan, është arrestuar me akuzën e korrupsionit. Kjo është bërë e ditur nga organi mbikëqyrës i Partisë Komuniste të Kinës.

Drejtuesi më i lartë i futbollit u vu nën hetim nga organet sportive kombëtare të provincës së Hubeit. Nuk u dhanë detaje në lidhje me akuzat kundër Chen, i cili shërbeu si zëvendësdrejtor i Autoritetit Portual të Shangait, sekretar partie dhe kryetar i Shanghai International Port Co, i zgjedhur kryetar i CFA në gusht 2019 dhe zëvendës sekretar partie i CFA në dhjetor të vitit të njëjtin vit.

Lexo edhe:

Pavarësisht investimeve të shumta, Kina është kualifikuar për herë të fundit në Kupën e Botës 20 vjet më parë. Presidenti dhe lideri i partisë Xi Jinping është përpjekur ta bëjë vendin një superfuqi futbolli, por financimi dhe entuziazmi janë zbehur.

Gjatë viteve të fundit, disa trajnerë të huaj kanë pasuar njëri-tjetrin në stolin e ekipit kombëtar. Klubet në divizionin më të lartë të Kinës kanë paguar super paga për të tërhequr talente të huaja, por liga është shembur për shkak të braktisjes nga politika dhe situatës së keqe ekonomike.

Lajme të tjera

Itali

Romelu Lukaku nuk është një nga lojtarët e konfirmuar për organikën e sezonit të ardhshëm tek Inter. Sulmuesi belg do të rikthehet në Londër...

Kombëtare

Shqipëria e minifutbollit shkruan historinë në Essen të Gjermanisë, duke e kaluar për herë të parë fazën e grupeve. Kuqezinjtë e trajnerit Irtan Sejko...

Sport

Suedia është bërë vendi i parë në botë që ka regjistruar zyrtarisht seksin si sport. “Si çdo sport tjetër, arritja e rezultateve të dëshiruara...

Merkato

Raphaël Guerreiro e mbylli mes lotësh aventurën 7-vjeçare me Borussia Dortmund. Anësori i majtë portugez, shpresonte të largohej me titull dhe festë, por dëshira...