Connect with us

Hi, what are you looking for?

Itali

Arrihet akordi me holandezët, mesfushori vishet kuqezi brenda javës së ardhshme

Sipas mediave italiane, Milan dhe Tijjani Reijnders kanë arritur marrëveshjen për transferimin e mesfushorit nën urdhrat e Stefano Piolit. Mesfushori holandez ka hequr dorë nga 3 milionë euro që kërkonte AZ-Alkmaar për zgjidhjen e kontratës midis palëve. Akordi midis klubeve është gati i arritur madje janë programuar dhe vizitat mjekësore të cilat do të kryen fillimin e javës së ardhshme përpara se ekipi të fillojë turneun e miqësoreve.

Për Reijnders është gati një kontratë prej 1.6 milion euro në sezon plus bonusin e firmës. Marrëveshja u mbyll për një shifër prej 19 milion euro dhe tani mund të thuhet me siguri që Pioli do të ketë përforcimin e dëshiruar në mesfushë. Rejinders arrin tek Milani pas një sezoni ku në 54 paraqitje shënoi 7 gola dhe dhuroi 12 asiste si dhe ndihmoi shumë në mbërritjen e ekipit deri në fazën gjysmëfinale të Conference League, ku vlen për t’u përmendur paraqitja fantastike kundër Lacios.

Lexo edhe:

Reijnders mund të konsiderohet si afrimi i fundit i kuqezinjve, ku mbërritja e 2 lojtarëve si Pulisic dhe Loftus Cheek pritet të ndihmojë në rritjen e eksperiencës. Fanella e Milanit në këtë kompeticion është e rëndë dhe “kuqezinjtë” kanë treguar që kur bëhet fjalë për Champions ata transformohen komplet si ekip, kjo u pa sezonin e kaluar, kur, pavarësisht formës së dobët në kampionat “Djalli” nxorri jashtë kompeticionit anglezët e Tottenham dhe një ekip të frikshëm si Napoli.

Por si duket aktualisht ekipi?  Me mbërritjen e Pulisic, rënditja për lojtarët me më shumë prezenca në Champions League ka ndryshuar. I pari sigurisht është francezi Giroud me 61 prezenca, më pas vijnë direkt Pulisic dhe Florenzi me nga 48 paraqitje, Pulisic gjithashtu ka shënuar edhe 7 gola në Champions. Perveç eksperiencës, Pulisic dhe Loftus-Cheek do të sjellin në “Milanello” një Champions dhe një Europa League.

Lajme të tjera

Euro 2024

“Spanja dhuroi spektakël, është një skuadër e jashtëzakonshme me lojtarë të rinj të pabesueshëm. Është një model i pakonkurrueshëm për t’i dhënë vlerë akademisë....

Kosovë

Aventurë e re për Arijanet Muric, portierin titullar të përfaqësueses së Kosovës. 25-vjeçari dardan do të jetë pjesë e Ipswichit në katër sezonet e...

Ligue 1

Joao Nevesit do të jetë goditja e madhe e PSG-së në mesfushë. Talenti portugez kërkohet me ngulm nga trajneri Luis Enrique. 19-vjeçari është pjesë...

La Liga

Pedri, ishte mungesa e madhe e Spanjës në ndeshjet më të rëndësishme të Euro 2024, me mesfushorin që u dëmtua pas një përplasje të...