Europa League

Arsenali shkërmoqet në 45 minuta, Sarri fiton trofenë e parë me Chelsea-n

Chelsea shkërmoq 4-1 Arsenalin në finalen e Europa League-s, me Maurizo Sarrin që siguron trofeun e parë në karrierë. Blutë e Londrës e shfrytëzuan më së miri shthurjen totale të “Topçinjve” në pjesën e dytë, duke e tundur plot 4 herë rrjetën e portës së mbrojtur nga Chech, ndërsa finalizimi i Iwobi-t nuk i shërbeu për asgjë skuadrës së drejtuar nga Unai Emery, që humbet tashmë edhe mundësinë e fundit për ta mbyllur sezon me një trofeu prestigjioz.

Finalja e zhvilluar në Baku të Azerbaixhanit nisi e qetë, pasi të dyja skuadrat nuk dëshironin të rrezikonin, por u munduan të studionin njëra-tjetrën. Granit Xhaka shkaktoi drithërima në kampin e Chelsae-t me një goditje të fuqishme nga 25 metra që goditi traversën, ndërsa kundërpërgjigjja erdhi nga Giroud dhe Emerson që vunë në provë portierin e Arsenalit Peter Chech.

Blutë kaluan në epërsi në minutën e 49-të me Giroud, që u zhyt me kokë pas krosimit të Emerson, me Chech që këtë radhë ishte i detyruar të dorëzohej. Futbollistët e Arsenalit në vend që të mblidhnin forcat, u shpërfytyruan në fazën mbrojtëse, duke pësuar dy gola të tjerë, me autorë Pedron, që u shërbye nga Hazard dhe vetë futbollistin belg, që shndërroi në gol një 11-metërsh.

“Topçinjtë” kërkuan më dëshpërim golin për të kthyer situatën dhe e gjetën me Alex Iëobin në minutën e 69-të, por vetëm 3 minuta më vonë Hazard e pati si lojë fëmijësh realizimin e golit të katërt, i shërbyer në këtë rast nga Giroud.

Asgjë s’mund ta ndryshonte fatin e kësaj finaleje në minutat e mbetura. Chelsea meritoi plotësisht trofeun e kampionit të Europa League-s, duke mbyllur në mënyrë mjaft pozitive një sezon që u trazua shumë edhe nga zërat për largimin e Maurizio Sarrit. Për Chelsea-n kjo është hera e dytë që e fiton Europa League-n, pas suksesit të vitit 2013.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency