FA Cup

Arteta mposht “mentorin” e tij, dopieta e Aubameyang çon Arsenalin në finale

Pas më shumë se tre vitesh si ndihmës i Pep Guardiolës në pankinën e Manchester Cityt, Mikel Arteta u largua dhjetorin e kaluar për të nisur një eksperiencë si trajner i parë te Arsenali dhe me “topçinjtë” ia doli të sigurojë kalimin në finalen e FA Cup, duke mposhtur më gjysmëfinale pikërisht “citizens”-at me të cilët e kishte nisur këtë sezon.

Në gjysmëfinalen e parë të këtij kompeticioni, të zhvilluar në stadiumin mitik “Wembley”, Arsenali ia doli të përballojë më së miri dominimin e djemve të Pep Guardiolës dhe të shënojë dy herë me kundërsulm, duke mbyllur takimin në shifrat 2-0.

Ishte sulmuesi Pierre Emenick Aubameyang ai që zhbllokoi sfidën në minutën e 19’ të saj, teksa pas një krosimi të saktë të Nicolas Pepe, u lirua në shtyllën e dytë dhe gjuajti saktë duke dërguar sferën në rrjetën e portës së Ederson.

Manchester City provoi të reagojë menjëherë dhe mori kontrollin e sfidës duke dominuar në mbajtjen e topit, por që nuk arriti të konkretizojë në raste të pastra shënimi, ndërsa “topçinjtë’ e kishin përgatitur mirë sfidën, pasi u mbrojtën me forca të shumta.

Në momentin më të mirë të Manchester City-t, ishte sërish një kundërsulm i shpejtë i nisur nga Pepe i cili shërbeu për Tierney dhe ky i fundit nisi me një pasim të gjatë Aubameyang, ndërsa sulmuesi nga Gambia nuk gaboi përballë Ederson, duke shënuar edhe golin e dytë.

Manchester City provoi deri në fund që të rihapë takimin, por pa ia dalë të vërë në vështirësi portierin 27-vjeçar argjentinas Damian Martinez, ndërsa vërshëllima finale e arbitrit Jonathan Moss la në fuqi rezultatin 2-0 në favor të “topçinjve”.

Arsenali bëhet kështu finalisti i parë i FA Cup për sezonin 2019-2020 dhe nga përballja e nesërme mes Manchester United dhe Chelsea-t do të mësojë edhe kundërshtarin me të cilin do të diskutojë trofeun në finalen e madhe të 1 gushtit.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency