Connect with us

Hi, what are you looking for?

Angli

Arteta zbulon zëvendësuesin e Xhakës, në shënjestër kapiteni i rivalëve të Premier League

Pas shtatë vitesh si pjesë e Arsenal, Granit Xhaka pritet ta mbyllë në fundin e këtij sezoni eksperiencën e tij me “The Gunners”. Mesfushori me origjinë shqiptare është pranë rikthimit në Bundesliga (më parë është aktivizuar me Borussia Moenchegladbach) teksa është në tratativa me Bayer Leverkusen.

Nga ana tjetër, te Arsenal po lëvizin me shpejtësi për të pikasur zëvendësuesin e Xhakës, teksa trajneri Mikel Arteta kërkon kapitenin e Manchester City, Ilkay Gundogan. Turku me pasaportë gjermane nuk do të rinovojë kontratën me The Citizens dhe në fundin e këtij sezoni do të jetë një futbollist i lirë për të vendosur vetë të ardhmen e tij.

Lexo edhe:

Në këtë formë, Arsenal shpreson ta bindë 32-vjeçarin që ka edhe interesin e Barcelonës. Mikel Arteta e njeh mirë Gundogan prej periudhës kur ishte ndihmës i Pep Guardiolës te City dhe mund t’i ofrojë një eksperiencë në Londër.

Nëse mesfushori bindet dhe kalon tek Arsenal, atëherë në radhët e “Topcinjve” do të formohej një “koloni” e vogël me “Qytetarë” duke qenë se në organikën e londinezëve janë edhe dy ish-lojtarë të Cityt si Oleksandr Zinchenko e Gabriel Jesus, pa harruar edhe trajnerin Arteta.

Lajme të tjera

Euro 2024

Pak ditë na ndajnë nga fillimi i Kampionatit Europian, Gjermani 2024 dhe tashmë kanë nisur llogaritë e grupeve përkatëse. Shqipëria ndodhet në Grupin B...

Euro 2024

Gjashtë muaj në Serie A ishin të mjaftueshme për të bindur Interin për të firmosur me Kristjan Asllanin. Organizatori kuqezi spikati e skuadrën e...

Kombëtare

Erjon Bogdani vijon të jetë golashënuesi më i mirë në historinë e kombëtare shqiptare me 18 rrjeta. Ish-sulmuesi i njohur, i cili në Itali...

Euro 2024

Futbollisti i kombëtares së Çekisë, Michal Sadilek nuk do të jetë pjesë e skuadrës për ndeshjet e Euro 2024, dhe arsyeja është e pazakontë!...