Connect with us

Hi, what are you looking for?

Lajme

Asnjë surprizë, Portugalia dhe Franca në Botëror, mbetet jashtë Holanda

Nuk mund të imagjinohej një kampionat Botëror, pa dy skuadrat që në verën e vitit 2016-të disktuan mes tyre në Paris, finalen e Europianit. Portugalia dhe Franca përmbushën të gjitha pritshmëritë duke siguruar biletat për në Rusi 2018, ndërkohë që ashtu sic edhe pritej mbeti jashtë Botërorit të vitit të ardhshëm një kombëtare e madhe si Holanda. Në ndeshjet e fundit kualifikuese të fazës së grupeve në zonën europiane Franca mposhti 2-1 Bjellorusinë në shtëpi dhe u kualifikua në Kupën e Botës si e para e grupit A, në kuotën e 23 pikëve. Golat për përfaqësuesen e gjelave u realizuan nga Griezmman dhe Giroud ndërsa për miqtë shkurtoi shifrat Saroka. Holanda bëri detyrën fitoi 2-0 ndaj Suedisë në Amsterdam por dygolëshi i Arjen Robben nuk i mjaftoi përfaqësues portokalli për të shkuar në Play-off, pasi Holanda kishte nevojë për një sukses me shifrat e thella 7-0 për ti marrë vendin e dytë përfaqësues skandinave që tashmë do të masë forcat në Play-off për të synuar kualifikimin në Botërori rus. Në ndeshjen tjetër të grupit A, Luksemburgu dhe Bullgaria barazuan 1-1.

Në grupin B, kishte festë për Portugalinë. Në Lisbonë kampionët në fuqi të Europës mposhtën 2-0 Zvicrën dhe me kuotë të barabartë pikësh 27, por në sajë të goleavarazhit më të mirë lanë pas përfaqësuesen helvete, me luzitanët që u bënë zyrtarisht skuadra e 19-të nga 32 të mundshme që siguruan biletën e Botërorit. Një autogol i Djorou dhe finalizimi i Andre Silvës vulosën sfidën. Zvicra tashmë për të qenë pjesë e Botërorit duhet të fitojë në Play-off.  Në ndeshjet e tjera të këtij grupi, Hungaria mundi me vështirësi 1-0, Ishujt Faroe ndërsa Letonia shpartalloi 4-0 Andorrën.

Në grupin H nuk toleroi as në ndeshjen e fundit Belgjika që e mbylli në kuotën e 28 pikëve pasi kaloi lehtësisht 4-0 Qipron  me 2-golëshin e Eden Hazard, rrjetën e vëllait të vogël Thorgan Hazard dhe finalizimin e Lukakut. Është zyrtarisht në Play-off, Greqia që bëri detyrën ndaj Gjibraltarit duke marrë një fitore të lehtë 4-0 dhe duke mbajtur pas në grupin H, Bosnje Hercegovinën që nga ana e saj triumfoi me shifrat 1-2, brenda në Estoni.

Lajme të tjera

Euro 2024

“Spanja dhuroi spektakël, është një skuadër e jashtëzakonshme me lojtarë të rinj të pabesueshëm. Është një model i pakonkurrueshëm për t’i dhënë vlerë akademisë....

Kosovë

Aventurë e re për Arijanet Muric, portierin titullar të përfaqësueses së Kosovës. 25-vjeçari dardan do të jetë pjesë e Ipswichit në katër sezonet e...

Ligue 1

Joao Nevesit do të jetë goditja e madhe e PSG-së në mesfushë. Talenti portugez kërkohet me ngulm nga trajneri Luis Enrique. 19-vjeçari është pjesë...

La Liga

Pedri, ishte mungesa e madhe e Spanjës në ndeshjet më të rëndësishme të Euro 2024, me mesfushorin që u dëmtua pas një përplasje të...