Tenis

ATP World Tour Finals/Nadal epik, përmbysje e pabesueshme ndaj Medvedev

Rafael Nadal ktheu disavantazhin e dy “gameve”-ve me “break” ndaj numrit 4 të botës, Daniil Medvedev, për të regjistruar një ndër përmbysjet më të mëdha në karrierën e tij. Në turneun përmbyllës të 8 tenistëve më të mirë në rruzull, numri 1 i botës, që ditën e hënë u mund keqaz nga kampioni në fuqi, Sascha Zverev, u duk krejtësisht i pashpresë, teksa ishte duke humbur 5-1 në setin final, madje në “game”-in e shtatë tenisti rus kryesonte 30-40 dhe kishte “match point” në dispozicion, megjithatë Rafa përfitoi në maksimum edhe nga euforia, naiviteti dhe lëshimi në njëfarë mënyre i 23-vjeçarit moskovit, për të siguruar suksesin e parë në këtë edicion jubilar të ATP World Tour Finals.

Në turneun e 50-të të 8 tenistëve më të mirë të sezonit, 33-vjeçari spanjoll ishte i shtrënguar për të fituar patjetër duelin me tenistin rus, për të mbajtur të gjalla shpresat si për një kualifikim të mundshëm ashtu edhe për mbrojtjen e fronit të këtij sporti nga sulmi i tenistit nga Serbia, Novak Djokovic, që të martën në mbrëmje pësoi humbjen e 5-të në 6 përballjet e fundit me austriakun Dominic Thiem. Medvedev, në krahun tjetër, që ditën e hënë pësoi disfatën e parë në karrierë në 6 përballjet me 21-vjeçarin nga Greqia Stefanos Tsitsipas, konsiderohej si një ndër tenistët më në formë, sepse përpara se të mundej në Paris – Bercy nga francezi Jeremy Chardy, numri 4 i botës kishte siguruar minimalisht kualifikimin për në finale në 6 turnetë e fundit ku kishte marrë pjesë.

Tenisti iberik e filloi më mirë ndeshjen, i nxitur edhe nga bilanci pozitiv në sfidat e mëparshme ndërmjet tyre, në të dy rastet gjithsesi bëhej fjalë për finale. Kështu, në Montreal, tre muaj më herët, në finalen e Mastersit Kanadez, Rafa i la vetëm 3 “game” gjithsej shtatlartit rus, ndërsa në New York, në finalen e luajtur në Flushing Meadows, Nadali pati nevojë për pesë sete dhe plot pesë orë lojë për të thyer 6-4 në setin përcaktues kundërshtarin e tij.

Në setin hapës u regjistrua vetëm një mundësi për “break”, në “game”-in e shtatë, por, sidoqoftë, Medvedev nuk e shfrytëzoi dhe gjithçka shkoi në “tie break”. Rafa kryesoi 3-2, megjithatë Medvedevi mori 5 pikë radhazi, për të koleksionuar setin e parë në diçka më pak se një orë lojë. Në setin pasardhës, 33-vjeçari nga Manakori sulmoi që në start, duke i rrëmbyer që në “game”-in hapës shërbimet kundërshtarit të tij.

Medvedev u pa i nervozuar për pjesën më të madhe të këtij seti dhe, për rrjedhojë, me nga një “game” me “break”, pikërisht në fillimin dhe fundin e këtij seti, Nadali barazoi shifrat pa shumë vështirësi. Tenisti moskovit dominoi plotësisht gjysmën e parë të setit final, për t’u shkëputur 4-0, madje edhe në “game”-in e pestë 23-vjeçari shpërdoroi dy mundësi të tjera për të fluturuar në epërsinë 5-0, gjithsesi, pikërisht në ato momente, mori udhë edhe përmbysja e pabesueshme, sepse, i shtyrë nga publiku dhe nga mendjelehtësia e kundërshstarit, që nënvlerësoi situatën dhe e mendoi të mbyllur përpara kohe takimin, Rafa ktheu gjithçka.

Numri 4 i botës fitoi me 0 “game”-in e 6-të dhe kryesoi 5-1, sidoqoftë pasi i anuloi një mundësi për ndeshjen kundërshtarit, Nadali rekuperoi shpejt e shpejt dy “game”me “break” disavantazh që kishte. Në mbyllje, në “tie break”, nga 4-3 për tenistin rus, Rafa siguroi tri pikët e fundit të sfidës, për të fituar krejt takimin me rezultatin 6-7, 6-3, 7-6 në afërsisht tre orë lojë.

Fitorja e parë në Grupin “Andre Agassi” për tenistin nga Mallorca, që edicionin e kaluar mungoi në ATP World Tour Finals, sukses që bën të mundur rikuperimin e 200 pikëve kundrejt rivalit të tij Novak Djokovic, në betejën mes tyre për të mbyllur vitin në fronin e këtij sporti, duke e çuar kështu avantazhin e Rafës sërish në 640 pikë kundrejt Noles, për më tepër numri 2 i botës rrezikon ndjeshëm skualifikimin, teksa do të matë forcat të enjten, në mbrëmje, pikërisht me rekordmenin e këtij turneu, Roger Federer, dhe një disfatë në atë takim e 32-vjeçarit nga Serbia do të garantonte qëndrimin e tenistit të famshëm spanjoll në pozicionin më të lartë të renditjes ATP.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency