Connect with us

Hi, what are you looking for?

Katar 2022

Barazoi rekordin e Batistutës, nëse shkon në finale, Messi thyen edhe Matthausin

Lionel Messi arriti një tjetër moment historik kundër Holandës me fanellën e Argjentinës. “Pleshti” shënoi me 11-metërsh golin e 2-0, finalizim që barazon rekordin e Gabriel Omar Batistutës për numrin e golave të shënuar në Kupën e Botës, 10.

Messi po luan Botërorin e tij të pestë. Ai është futbollisti argjentinas me më shumë ndeshje të luajtura në fazën finale (24), ndërsa Maradona ka zhvilluar 21 takime. Rekordin e mban Lothar Matthaus me 25 ndeshje.

Kundër “Portokallinjve” ka kaluar një tjetër rekord të vendosur nga idhulli i tij i fëmijërisë, 17 ndeshje si kapiten. Më shumë se meksikani Rafa Marquez (15), Dino Zoff (14) dhe Paolo Maldini dhe gjermani Philipp Lahm, të dy me nga 13 ndeshje si kapiten.

Messi bëhet gjithashtu lojtari me më shumë asistime (5) në fazat eliminatore të Kupës së Botës që nga viti 1966, duke tejkaluar Pelénë (4).

Lajme të tjera

Kategoria Superiore

Big Brother Mania edhe në mbrëmjen gala “Më të mirët 2022”, që organizohet nga FSHF dhe Digitalb, dhe që po transmetohet në SportNews, teksa...

Segunda Division

Myrto Uzuni rikthehet vrullshëm. Pas dy ndeshjes mungesë për shkak dëmtimi, sulmuesi i Kombëtares Shqiptare është rikthyer titullar në sfidën Granada-Andorra dhe ka shënuar...

Eliminatore

Pasi mbylli aventurën me Portugalinë, tashmë trajneri Fernando Santos është prezantuar te Polonia. Tekniku portugez do ë provojë të polakët në Europianin e vitit...

Futboll

El Mundo Deportivo ka zbuluar një prapaskenë interesante që ka lidhje me Cristiano Ronaldon dhe Leo Messin. Sulmuesi portugez ishte ende pjesë e Real...