Connect with us

Hi, what are you looking for?

Merkato

Barcelona, në sulm për talentin e Turqisë, po konkurrenca është e ashpër

Arda Guler, 17 vjeç, po tërheq vëmendjen me potencialin e tij, pavarësisht se nuk është titullar te Fenerbahçe. Trajneri nuk i ka dhënë shumë minuta në Superligën e Turqisë, por e ka aktivizuar më shumë në Europa League dhe Kupën e Turqisë.

Guler është një lojtar i gjithanshëm, pozicioni i tij më i mirë është ai i numrit “10”. Lojtari i majtë është thirrur nga trajneri i Turqisë, Stefan Kuntz, për ndeshjet miqësore ndaj Skocisë dhe Republikës Çeke. Në Turqi besojnë se ka një të ardhme të madhe. Barcelona nuk po e shikon vetëm këtë sezon, pasi e kanë ndjekur që kur luante te moshat e skuadrës turke.

Stafi teknik i Barcelonës është i vendosur për të marrë Gulerin, pavarësisht se nënshkrimi i Emre Demirit, një tjetër lojtar që konsiderohej premtues, nuk shkoi siç pritej te Barça. Presidenti i Fenerbahçes, Ali Koc, është një nga pronarët e kompanisë sponsorizuese të Barçës. Kjo marrëdhënie mund të lehtësojë një negociim të mundshëm mes dy klubeve, por katalanët do të duhet të konkurrojnë me PSG-në, Bayernin, Borussian dhe Liverpoolin.

Drejtori sportiv i klubit parizian, Luis Campos, mësohet se tashmë e ka kontaktuar Fenerbahçen për lojtarin. Arda Guler ka kontratë deri në vitin 2025. Klubi turk pret të marrë të paktën 25 milionë euro nga transferimi i tij i mundshëm.

Lajme të tjera

Katar 2022

Lionel Messi rikthehet të flasë për triumfin e Argjentinës së tij në Botërorin Katar 2022. Në një intervistë të gjatë kapiteni i kombëtares albiceleste...

Kategoria Superiore

Vesel Limaj u largua nga Tirana drejt Rumanisë, duke ndërprerë me konsensus marrëdhënien me kampionët e Shqipërisë. Për SuperSport, futbollisti nga Malisheva i lindur...

Featured

Gjatë periudhës së merkatos, janë të shumta mundësitë që një lojtar të ndryshojë klub dhe fanellë. Mirëpo, edhe pse shumë të rrallë, ka nga...

Futboll

Portieri i Yeni Malatyaspor, Ahmet Eyup Turkaslan raportohet mes viktimave që humbën jetët nga tërmeti vdekjeprurës në Turqi. Lajmin tragjik e zyrtarizoi trajneri Yalmaz...