Connect with us

Hi, what are you looking for?

Basketboll

Basketboll femra/ Humbja e pestë radhazi, Shqipëria turpërohet në Slloveni

Tjetër humbje turpëruese për kombëtaren kuqezi të femrave në basketboll. Kombëtarja e Shqipërisë pësoi një disfatë të thellë në eliminatoret e kampionatit të Europianit, e pesta radhazi. Vajzat kuqezi u mundën 124-52 nga Sllovenia në ndeshjen që u zhvillua në Ljubjanë, e vlefshme për Eurobasket Women 2023.

Një përballje pa histori, me vendaset që fituan periodën e parë me rezultatin 30-19, për të vijuar me rezultatin 33-7 në periodën e dytë. Edhe në periodën e tretë muzika ishte e njëjtë, me vajzat sllovene që fituan me rezultatin 27-9. Vendaset fituan edhe periodën e katërt 34-17.

Shqipëria ndodhet në Grupin D bashkë me Turqinë, Slloveninë e Poloninë. Kombëtarja renditet e fundit me pesë humbje në po kaq takime të luajtura. Dy shënueset më të mira për Shqipërisë ishin Bernarda Rreshpja me 14 pikë dhe Enisa Qosja me nga 13 pikë.

Një paraqitje jashtë prishmërive për skuadrën kuqezi, që e pati të pamundur për të rivalizuar në këto kualifikuese. Skuadra e drejtuar nga Mirza Alibegaj, do të luajë më 12 shkurt ndeshjen e fundit në grup, atë ndaj Turqisë, në Durrës.

Lajme të tjera

Itali

Romelu Lukaku nuk është një nga lojtarët e konfirmuar për organikën e sezonit të ardhshëm tek Inter. Sulmuesi belg do të rikthehet në Londër...

Sport

Suedia është bërë vendi i parë në botë që ka regjistruar zyrtarisht seksin si sport. “Si çdo sport tjetër, arritja e rezultateve të dëshiruara...

Merkato

Raphaël Guerreiro e mbylli mes lotësh aventurën 7-vjeçare me Borussia Dortmund. Anësori i majtë portugez, shpresonte të largohej me titull dhe festë, por dëshira...

Featured

Andrea Pirlo rikthehet të luajë futboll në moshën 44-vjeçare. Mediet italiane raportojnë se Pirlo do të luajë në Kings League, pas mbylljes së eksperiencës...