Connect with us

Hi, what are you looking for?

Basketboll

Basketbolli i talenteve, Connecticut fiton trofeun NCAA

Connecticut fiton trofeun NCAA
Connecticut fiton trofeun NCAA

Connecticut Huskies janë kampionet universitarë të SHBA për 2023. Në finalen e madhe të NCAA, kampionatit amerikan për kolegjet dhe një paradhomë e NBA për sa i përket talenteve, mposhtën në Houston San Diego State 76-59, duke triumfuar për të 5 herë në historinë e programit të tyre të basketbollit, të parën me trajnerin Hurley në stol.

Lojtari më i mirë i Final Four është Adama Sanogo, qendra nga Mali, student-atlet në vitin e tretë. Në turneun e surprizave me asnjë nga skuadrat që ishin kokë serie që nuk arriti deri në finalen e Texas. Connecticut Huskies ishin qartësia, fituan me thuajse 20 pikë diferencë çdo ndeshje.

Nuk janë një skuadër e paprekshme për sa i përket vlerës së lojtarëve, por në këtë turne erdhën në rritje. Të jesh në formën më të mirë atëherë kur duhet është e rëndësishme, me formulën me eliminim të drejtpërdrejtë atë që ju pëlqen më shumë amerikanëve, dhe jo vetëm atyre.

Lexo edhe:

Lajme të tjera

Kosovë

Aventurë e re për Arijanet Muric, portierin titullar të përfaqësueses së Kosovës. 25-vjeçari dardan do të jetë pjesë e Ipswichit në katër sezonet e...

Ligue 1

Joao Nevesit do të jetë goditja e madhe e PSG-së në mesfushë. Talenti portugez kërkohet me ngulm nga trajneri Luis Enrique. 19-vjeçari është pjesë...

La Liga

Pedri, ishte mungesa e madhe e Spanjës në ndeshjet më të rëndësishme të Euro 2024, me mesfushorin që u dëmtua pas një përplasje të...

Angli

Manchester United vazhdon të jetë aktiv në merkato dhe pas zyrtarizmit të sulmuesit Joshua Zirkzee, tashmë fokusi kryesor është kthyer në repartin e mbrojtjes....