Bundesliga

Bayerni arrin shifrën rekord të golave, ja protagonistët

Bundesliga.com ka bërë një rrugëtim në memorien historike të kampionatit gjerman për të zbuluar se si 3,999 golat e shënuar nga kampionët në fuqi të Gjermanisë deri më tani u kthyen në një rekord absolut fundjavën që lamë pas, pas shënimit të Serge Gnabryt dhe Robert Lewandowskit që e çuan numrin e tyre në 4001. Bayern Munich nuk bënte pjesë në klubet themeltare të kampionatiti gjerman, por kur kjo skuadër u pranua në kompeticonin madhor edicionin e 1965/66, shumë shpejt bavarezët tentuan të rikuperonin kohën e humbur. Golat e parë, sukseset e parë e kthyen shpejt këtë skuadër falë dhe Rainer Ohlhauser në një prej prendentëve kryesorë. Më pas ishte koha e Gerd Müller dhe sezoneve të tij fantastikë që i vetëm i dhuroi Bayernit koleksionin e 365 golave. Vitet 80 janë shënjuar me kontributin e presidentit aktual të gjermanve Uli Hoenes që shënonte 86 gola ndërkohë që Karl-Heinz Rummenigge i dhuron 89 gola me autorësinë e tij koleksionit të sotëm prej 4001 golash.

Vitet 80 ishin njëherazi dekada e Lothar Matthäus që erdhi pa dhe shënoi 57 herë për të ardhur tek Lewandowski që u kthye në profilin e bomberit të huaj absolut duke lënë pas edhe Arjen Robben, që më parë kishte superuar rekordin Giovani Elber, që mbërriti në Munich në 1997-ën për të zhvilluar tre sezone perfekte me 38 gola. Vitet 2000 ishin vitet e Roy Makaay me holandezin që numronte 78 gola, 7 më shumë nga peruani Claudio Pizarro.  Penalltia e 30-vjeçarit Lewandowksi të shtunën çoi në kuotën e 4001 golave për kampionët gjermanë ndërkohë që për të përkon të jetë i 121 me fanellën e bavarezëve ne Bundesligë. Thomas Muller renditet i dyti me 96 golat e tij ndërkohë që Robben me 82 gola renditet i treti në dekaden e veçantë të bavarezëve. Sigurisht që kontributi i lojtarëve bavarezë ndër vite ka qënë aq i madh sa u arrit ky numër rekord por personazhet që lakuam më sipër kanë qënë protagonistët ndër vite.

 

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency