Bundesliga

Bayerni mposht Hannoverin, Hoffenheimi shkatërron Liepzigun

Bayerni Mynihut iu kthye fitores në Bundesligë, por vuajti jo pak ndaj Hannoverit, që pavarësisht se u mposht 3-1, tentoi deri në fund për të marrë pikë në “Allianz Arena”. Arturo Vidal gjeti rrjetën për vendasit që në minutën e 17-të, duke dhënë përshtypjen e një suksesi të lehtë. Mirëpo në të 29-ën miqtë fituan një 11-metërsh, që nuk u kthye në gol nga Fullgurk, pasi Ulreich i kuptoi krahun. Gjithsesi, vetëm 6 minuta pas këtij momenti, Benschop barazoi takimin.

Bayerni reagoi me forcë në pjesën e dytë, duke barazuam me Coman në të 67-ën, por lojtarët e Hannoverit nuk u dorëzuan, duke kërkuar me ngulm një tjetër gol në minutat e mbetura. Bavarezët mundën të merrnin frymë lirisht vetëm pas golit të sigurisë të shënuar nga Lewandowski 3 minuta para përfundimit të kohës së rregullt. Humbje e thellë 4-0 e Liepzigut në fushën e Hoffenheimit, ndërsa Dortmundi mori vetëm një pikë në transfertë me Bayer Leverkusen, duke barazuar 1-1. Fitore minimale e Werderit me Shtutgartin. Ndeshja e fundit e së shtunës mes Schalkes dhe Kolnit u mbyll në barazim 2-2.

FSV Mainz 05 – FC Augsburg      1-3
Bayer Leverkusen – Dortmund  1-1
Bayern Munich – Hannover       3-1
Hoffenheim – Leipzig                  4-0
Werder Bremen – Stuttgart        1-0

Schalke 04 – Koln                          2-0

To Top