Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

Befason Buffon, kujton vargjet ‘feja e shqiptarit është shqiptaria’

Kapiteni i Italisë dhe Juventusit, Gigi Buffon ishte në krah të trajnerit Ventura, në konferencën për shtyp të dhënë nga Shkodra, para sfidës ndaj Shqipërisë. Portieri legjendar kujton se ka qenë edhe një herë tjetër në vendin tonë, 23 vite më përpara, kur luajti me Parmën, përballë Teutës.

“Kam ardhur shumë herët këtu, ndërsa tani po vë re që vendi është zhvilluar shumë. Shqipëria është një vend i bukur, me njerëz optimistë dhe ndihem i lumtur për këtë, sepse fatet tuaja janë të lidhur në histori me ato të Italisë”, tha ai.

Buffon habiti gazetarët edhe kur u pyet për njohuritë mbi historinë e Shqipërisë, teksa tregoi se ka lexuar dhe i kanë bërë përshtypje vargjet e Pashko Vasës ‘Feja e shqiptarit është shqiptaria’.

“E njoh paksa historinë shqiptare. Bëhet fjalë për një popull me identitet dhe krenari. Kujtoj shprehjen ‘Feja e shqiptarit është shqiptaria’ dhe kuptoj bashkimin e madh që ekziston mes jush, përtej diferencave, qofshin ato edhe fetare”, u shpreh Buffon.

Lajme të tjera

Serie A

Aventura e Walter Mazzarrit te Napoli mundtë quhet e përfunduar. Barazimi mes vuajtjesh ndaj Genoas në fundjavë ka bërë që De Laurentiis të humbë...

Kategoria Superiore

Kukësi ndryshoi për të katërtën herë trajnerin, kur deri më tani janë zhvilluar vetëm 24 javë.Verilindorët e nisën sezonin me Rraman Hallaçin, e vijuan...

Champions League

Hakan Calhanoglu ka dhënë një intervistë interesante, gjatë së cilës “harron” për disa momente modestinë. Gjithsesi, 30-vjeçari meriton çdo lëvdatë, pasi është ai truri...

Bundesliga

Granit Xhaka gjen golin me fanellën e Bayer Leverkusen. Në ndeshjen e kampionatit gjerman, mesfushori me origjinë shqiptare realizoi një gol maft të bukur...