Futboll

Beteja juridike për të ndaluar ekstradimin e Ismail Morinës në Serbi

Vijon beteja juridike për lirimin e tifozit Ismail Morina dhe për të ndaluar ekstradimin e tij nga Kroacia në Serbi. Federata Shqiptare e Futbollit po bashkëpunon ngusht me institucionet shtetërore në Shqipëri, për të ndihmuar në gjetjen e një zgjidhjeje.

Institucioni që drejton futbollin në vend njoftoi se “pas kërkesës për bashkëpunim, FSHF vendosi në dispozicion Ministrisë së Drejtësisë praktikën e ndeshjes Serbi-Shqipëri, për të cilën Gjykata e Arbitrazhit Sportiv në Lozanë, vendosi lidhur me mungesën e sigurisë dhe incidentet në Beograd” më 14 Tetor 2014.

Në mbështetjen juridike që Federata e Futbollit po jep saktësohet se “nga argumentet e vendimit të CAS, rezulton se incidenti i dronit, përbën një ‘ngjarje të gjykuar’ nga drejtësia sportive”, pasi “Gjykata e Arbitrazhit Sportiv e ka klasifikuar si një shkelje e natyrës administrative dhe jo penale”.

Nëpërmjet këtij bashkëpunimi, por edhe me kontaktet e vazhdueshme me përfaqësuesin ligjor të Ismail Morinës në Dubrovnik, FSHF shpreson të japë kontributin e saj nëpërmjet materialeve të nevojshme për gjyqin e mundshëm të tifozit.

Në deklaratën e bërë, Federata e Futbollit konfirmoi aplikimin e “Ballistit” për azil në Kroaci. Përfaqësuesi i institucionit të futbollit është takuar me tifozin në ambjentet e paraburgimit në Dubrovnik, ku Ismail Morina gëzon shëndet të mirë dhe i garantohen të drejtat themelore nga autoritetet kroate, mgjithatë mbetet frika se ekstradimi i mundshëm në Serbi do të bënte që shëndeti dhe jeta e tij të jenë seriozisht në rrezik.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency