Connect with us

Hi, what are you looking for?

Lajme

Biba kërkon rritje të Grantit për Mundjen

Renditja e Eriglent Prizrenit i pesti në botë në kampionatin botëror të mundjes për të rinj për stilin e lirë që po zhvillohet në Tempere te Finlandës, tregon edhe një herë se sa shumë potencial ka Shqipëria në këtë sport individual. Presidenti shqiptar i Mundjes, Martin Biba, duke iu referuar arritjes së Prizrenit theksoi në një konferencë për shtyp që ky është një sinjal mjaft domethënës për vazhdimësinë e mundjes sonë.

Talenti Prizreni, një mundës i ri me shumë ambicie, shjegoi se mundësitë e tij ishin për t’u futur në zonën e medaljes, por një problem fizik e penalizoi përballë rivalit iranian.

Largimi i mundësve më të mirë jashtë Shqipërisë për arsye financiare është një problem që sipas presidentit Biba duhet të trajtohet me shumë kujdes nga qeveria,duke rritur grantet për sportin dhe vecanërisht për mundjen.

E vetmja mundësi për t’u paraqitur me ekip të plotë në Ballkaniadë, sipas Bibës, është mbështetja më e madhe financiare.

Biba i bëri thirrje Bashkisë së Tiranës që ta shohë me prioritet vënien sa më parë në funksionim të palestrës së mundjes, për t’u dhënë mundësi sportistëve që të përgatiten sa më mirë për ventet ndërkombëtare.

Lajme të tjera

Euro 2024

Italia do të jetë kundërshtari i parë i Shqipërisë në Euro 2024, me sfidën e planifikuar për më 15 qershor në Dortmund. Trajneri Luciano...

Champions League

Mesfushori i kombëtares së Shqipërisë, Kristjan Asllani ishte përzgedhur titullar nga trajneri Simone Inzaghi në ndeshjen e Champions League të Interit në transfertë ndaj...

Lajme

Spanja në grupin e vdekjes! Marca, As, El Mundo Deportivo, Sport.es… media spanjolle është në unison sa i përket titullit që ka zgjedhur për...

Kombëtare

Short i vështirë, por të jemi optimistë. Kështu u shpreh presidenti i FSHF-së, Armand Duka në intervistën për SuperSport, ku ndër të tjera deklaroi...