Connect with us

Hi, what are you looking for?

Angli

Bisedime të avancuara/ Xhaka e mbyll me Arsenal, përgatitet rikthimi në Bundesliga

Granit Xhaka dhe Arsenali drejt ‘divorcit’ në fund të sezonit. Pas një sërë diskutimesh duket se mesfushori ka vendosur që e ardhmja të vijojë në Gjermani. Prej disa kohësh e ardhmja e 30-vjecarit ishte në dyshim të madh, megjithatë një raportim i fundit nga eksperti i merkatos, Fabrizio Romano, ka “hedhur dritë” mbi këtë të ngjarje dhe ka konfirmuar që palët nuk do të vijojnë bashkëpunimin.

Nga kjo situatë ka përfituar Bayer Leverkusen, me klubin gjerman që është në bisedime të avancuara me Xhakën. ”Aspirinat” që tanimë drejtohen nga Xabi Alonso, kërkojnë me ngulm një lojtar me eksperiencë në mesfushë dhe thuhet që palët po vërtiten rreth shifrës 15 milionë euro. Detajet personale nuk janë aspak problem për Granit Xhakën dhe mesfushori kosovar që përfaqëson Zvicrën do t’i dedikohet Leverkusenit deri në vitin 2027, pra në një kontratë 4-vjecare.

Lexo edhe:

Megjithatë, kushti i vetëm që ka vënë Xhaka ka qenë rreth firmës. 30-vjecari do të firmosë vetëm pasi të mbarojë sezoni, pasi për momentin është maksimalisht i fokusuar në ndeshjet e mbetura të Premier League. Granit Xhaka është pjesë e Arsenalit që prej vitit 2016 kur u transferua nga Borussia Monchengladbach dhe ka luajtur 295 ndeshje, ku ka shënuar 21 gola dhe ka dhënë 29 asiste.

“Pengu” i tij më i madh pas largimit nga Arsenal do të mbetet padyshim mosfitimi i titullit kampion teksa në këtë edicion shpërdoruan një avantazh prej 8 pikësh, megjithatë Xhaka ka arritur të fitojë 4 trofe gjatë kohës së tij në Emirates, përfshirë dy FA Cup dhe dy Community Shield.

 

Lajme të tjera

Itali

Romelu Lukaku nuk është një nga lojtarët e konfirmuar për organikën e sezonit të ardhshëm tek Inter. Sulmuesi belg do të rikthehet në Londër...

Sport

Suedia është bërë vendi i parë në botë që ka regjistruar zyrtarisht seksin si sport. “Si çdo sport tjetër, arritja e rezultateve të dëshiruara...

Merkato

Raphaël Guerreiro e mbylli mes lotësh aventurën 7-vjeçare me Borussia Dortmund. Anësori i majtë portugez, shpresonte të largohej me titull dhe festë, por dëshira...

Featured

Andrea Pirlo rikthehet të luajë futboll në moshën 44-vjeçare. Mediet italiane raportojnë se Pirlo do të luajë në Kings League, pas mbylljes së eksperiencës...