Ligue 1

“Bisha” Mbappe shënon tregolësh, kërcënim serioz për Messin

Paris Saint Germain e ktheu në një festë të madhe përballjen me Monacon në “Parc de Princes”, duke triumfuar me rezultatin e thellë 3-0, edhe pse matematikisht e kishte fituar titullin disa orë para se të niste ndeshe (Lille barazoi 0-0 me Toulouse).

“Ylli” ishte pa dyshim Kylian Mbappe që shënoi të tre golat e parizienëve, pa patur mëshirë për ish-skuadrën e tij, që e bëri të njohur pa i mbushur 17-vjeç.

Talenti francez realizoi dy herë në pjesën e parë në minutat 15’ dhe 38’, ndërsa në të 56-ën vulosi shifrat në 3-1. 10 minuta para fundit të kohës së rregullt Monaco realizoi golin e nderit me Golovin.

Me këtë tregolësh Mbappe ngjitet në kuotën e 30 finalizimeve në Ligue 1 dhe bëhet kërcënim serioz për Lionel Messin në garën për çmimin e golashënuesit më të mirë në Europë (“ylli” i Barcelonës ka shënuar 33 gola).

Të dy rivalët për këtë trofe individual kanë nga 5 ndeshje në dispozicion në kampionatet respektive deri në përfundim të sezonit.

Duhet theksuar fakti që në pjesën e dytë u aktivizua sulmuesi brazilian, Neymar, që rikthehet në fushë pas një mungese të gjatë për shkak të dëmtimit që pësoi në kavilje në muajin shkurt.

Të Fundit

EVENTET NË SUPERSPORT

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency