Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

Blatter e Platini do të gjykohen për mashtrim në Zvicër

Joseph Blatter dhe Michel Platini do të gjykohen nga 8 deri më 22 qershor në Zvicër për mashtrim. Kështu ka bërë të ditur gjykata penale zvicerane e Bellinzonës. Ish-presidenti i FIFA-s dhe ish-numri 1 i UEFA-s do të duhet të përgjigjen për akuzën e pagesës së paligjshme që FIFA i ka bërë Platinisë (1.8 milionë euro), duke kompromentuar asetet e federatës dhe duke pasuruar në mënyrë të paligjshme ish-futbollistin e Juventusit dhe kombëtares franceze.

Prokurori Publik i Konfederatës Helvetike e kishte akuzuar Blatterin për krimin e mashtrimit, për përvetësim, keqadministrim dhe falsifikim të dokumenteve. Michel Platini akuzohet për mashtrim, bashkëpunim në përvetësim në veçanërisht në formën e bashkëpunimit, si dhe falsifikim dokumentesh. Mashtrimi i thjeshtë dënohet nga ligji zviceran deri në pesë vjet burgim ose gjobë.

 

Lajme të tjera

Legjionarët

Mirlind Daku është kthyer në një nga lojtarët më të rëndësishëm të Rubin Kazan. Sulmuesi kuqezi u transferua gjatë verës tek skuadra ruse ku...

Spanjë

Xavi Hernandez do të largohet nga Barcelona në përfundim të këtij sezoni dhe tashmë presidenti Laporta është duke menduar për zëvendësuesin e trajnerit. Sipas...

Lajme

Joachim Löw, kampion botë në krye të Gjermanisë në Brazil 2014, është pa punë që nga viti 2021, kur u largua nga përfaqësuesja gjermane....

Angli

Trajneri i Brighton, Roberto De Zerbi flet për të ardhmen e tij, e cila është një nga temat më të nxehta të ditëve të...