Premier League

Blerja e Newcastle, arabët tërheqin ofertën

Kompania saudite që kishte paraqitur një ofertë prej 392 milionë eurosh për Newcastle ka vendosur të tërhiqet. Klubi, tani për tani, mbetet në duart e pronarit aktual Mike Ashley. “Saudi Arabia’s Public Investment Fund” kishte si synim të blinte 80% të klubit verilindor të Anglisë, që sapo e mbylli në vendin e 13-të Premier League-n. Fondi “Rueoben Brothers” dhe sipërmarrësja Amanda Stanley do të ndanin në mënyrë të barabartë 20 %-shin që mbetej, por operacioni nuk do të kryhet për problematikat të lidhura me çështje delikate, që kanë të bëjnë me piraterinë e të drejtave televizive dhe shkeljen e të drejtave të njeriut.

“Tërheqim ofertën me hidhërim, ishim të emocionuar nga ideja për të investuar në qytetin e Newcastle dhe për të ndihmuar skuadrën që të kthehej në pozicionin që historia dhe tradita e saj meritojnë, – lexohet në komunikatën e fondit Saudit që vazhdon, – Për fat të keq, koha e vlerësimit të ofertës zgjati shumë dhe në këto raste kalimi i ditëve kthehet në një pengesë për përfundimin pozitiv të operacionit. Veç të tjerash, nuk u bë transparencë nga Premier League mbi atë se çfarë do të ndodhë në sezonin e ardhshëm në lidhje me ndeshjet, stërvitjet dhe gjithçka tjetër, në një fazë të kthyer të vështirë nga lufta me pandeminë e Coronavirus”.

Blerja e Newcastle nga ana e fondit Saudit ishte penguar nga Amnesty Ingternational, që bënte të ditur se si lidhjet e princit Mohammed bin Salman, implikojnë çështje të të drejtave njerëzorë, në një regjim që shpesh akuzohet se i shkel ato. Edhe transetusi televizi katariot, kishte denoncuar mungesën e reagimit të regjimit saudit ndaj një platforme që transmetonte pa të drejtë ndeshjet e Premier League-s në Arabinë Saudite, duke mos respektuar të drejtat televizive, që i përkisnin Bein Sports.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency