Kategoria Superiore

Bojkoti i futbollit është drejt fundit, lajmin e madh e jep Fidel Ylli!

Bojkotit të futbollit po shkon ndoshta drejt fundit. Këtë të enjte, presidenti i Ligës Profesioniste të Futbollit dhe i Fidel Ylli, personi i deleguar nga qeveria për të diskutuar mbi këtë çështje, patën një takim në zyrat e ministrisë së finanncave ku diskutuan pikërisht mbi mundësinë e rinisjes së futbollit dhe gjetjes së një zgjidhje mes palëve, të paktën kjo u kuptua dhë në fjalët e Fidel Yllit në prononcimin për mediat pas përfundimit të këtij takimi.

“Sot kishim rënë dakord me Ligën, për të bërë një takim me ministren e financave dhe një grup serioz nga qeveria. Pati debate dhe jemi në rrugën e duhur, jo që të zgjidhim problemet e futbollit, por të gjithë sportit shqiptar. Qeveria dhe ministria kanë qenë gjithmonë të gatshme, që të ketë mundësi për zgjidhjen e kërkesave. Megjithatë, ka qenë Liga që me anë të bojkotit e ka acaruar situatën deri në këtë gjendje. Tani është zbutur.Mendoj që shumë shpejt do të kemi zgjidhjen. Bojkoti është në dorën e tyre, ne nuk detyrojmë asnjë për bojkotin. Bisedat sot kanë qenë shumë të frytshme dhe do kemi zgjidhje“.

Ndërkohë që përfaqësuesi i Ligës, presidenti i saj Edvin Libohova, sqaroi se në takim është hedhur një propozim nga ana e futbollit dhe tani pritet kundërpropozimi i qeverisë, por synimi kryesor mbetet ligji për sponsorizimin dhe nëse jepet zgjidhja në këtë pikë, për pjesën tjetër mund të gjehet gjuha e përbashkët.

“E rëndësishme është që u ulëm në tavolinë dhe filluam të diskutojmë kërkesat tona. Sigurisht unë e kam thënë edhe në intervistat e tjera që e ndajmë problemin në dy pjesë: Nga 4 kërkesat që ne kemi, sepse futbolli dhe sport mund të kenë edhe 44 kërkesa të tjera, 3 janë më specifike dhe më të diskutueshme e të kalueshme. Ajo që është “Thembra e Akilit” dhe gjëja kryesore është Ligji i Sponsorizimit. Sa i takon Ligjit të Sponsorizimit, ai aktuali ne e dimë që nuk funksionon. Kemi bërë ne një propozim, ndërkohë Ministria e Financave, së bashku me ekspertët po punon për të bërë një kundër-propozim tjetër për gjetur një zgjidhje.Këtë nuk mund ta them dot sot sepse jemi në diskutime. Është lënë takimi tjetër ditën e martë, për të diskutuar variantet. Kështu që do të vazhdojnë takimet deri sa të gjejmë një gjuhë të përbashkët, me shpresën që do e gjejmë”.

Libohova theksoi se të hënën do të ketë një takim me presidentët e klubeve ku do të vendoset për bojkotin ose fillimin e garës ndërsa të martën e ardhshme përfaqësuesi i shtetit dhe liga do të ulen sërish në bisedime.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency