Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

“Bomba” nga ish-i i Man. United: Rusia i bleu të gjitha ndeshjet në Botërorin 2018

Andrei Antanasovich Kanchelskis (ka luajtur 34 ndeshje me Rusinë në vitet 1992-1998), ish-futbollist dhe trajner (për herë të fundit ka drejtuar Navbahor Namangan në Superligën e Uzbekistanit), i cili ka luajtur edhe në Premier League me Manchester United (ka fituar dy herë titullin kampion), ka lëshuar “bombën” sa i përket Botërorit “Rusi 2018”: “I blemë të gjitha ndeshjet. Kishte një marrëveshje specifike me Spanjën”.

– Mund të shpjegoni pak më shumë qëndrimin tuaj ndaj trajnerit Cherchesov? E keni kritikuar shumë në ekipin e Rusisë. Pse? Në fund të fundit, ai dha rezultate.

– Unë kam një marrëdhënie normale me Cherchesov. Thjesht mendoj se ai nuk duhej të ishte trajner në kombëtare. Sepse portieri është trajner i portierëve. Kjo është ajo që thashë dhe po them tani.

Ai punon mirë në klube, por në kombëtare jo. Për mendimin tim, Berdyev duhet të ishte bërë trajner. Kjo është e gjitha.

– A nuk mendoni se pas 1/4 finaleve të Kupës së Botës ia vlente të ndryshonim pak retorikën dhe të mbështesnim Cherchesovin?

– Pse ta mbështesim? Për blerjen e gjithçkaje në Kupën e Botës? Të gjitha ndeshjet janë blerë. Çfarë, ju nuk e dini? (ky opinion vlerësues është këndvështrimi personal i Andrei Kanchelskis dhe nuk konfirmohet nga burime).

Ne luajtëm kampionatin botëror në shtëpi. Njësoj si Koreja dhe Japonia, kur eliminuan italianët. Rezultati u pa në Kampionatin Evropian. Ky është treguesi më i rëndësishëm.

Në Botëror na tërhoqën veshët. Plus, me kë luajtëm? Me Uruguain, i cili na shënoi. Me spanjollët, që luajtën në mënyrë të pakuptueshme. Ishte një lojë shumë e çuditshme. Më besoni, me kalimin e kohës, kjo do të dalë.

– A mendoni se mund të ndodhë në nivelin e Kupës së Botës?

– E keni menduar ndonjëherë pse trajneri i Spanjës (Lopetegui) u hoq brenda një dite? Vendosën Hierron, i cili, pavarësisht rezultatit, do të punonte në federatë. Djema, më besoni, ka informacion të sigurt dhe e gjitha kjo do të dalë me kalimin e kohës. Do të mësoni shumë gjëra interesante.

Spanja nuk luajti, por vuajti. Ata vepruan pa qëllim, thjesht qarkulluan topin. Nuk kam luajtur futboll, nuk e kuptoj se çfarë është? Për më tepër, informacioni ishte specifik. Ne nuk kemi kontakte me Uruguain, ata nuk u interesuan dhe na mundën 3-0.

– A besoni se lojtarët e nivelit të Iniestës dhe Ramosit mund të pajtohen me këtë?

– Epo, dëgjo, nëse mbreti i Spanjës të lë të kuptohet hapur…Ata thjesht qarkulluan topin, nuk shfaqën iniciativë. Djema, edhe një herë po them, duhet të më besoni. Erdhi mbreti i Spanjës, kishte një marrëveshje specifike.

E besoni apo e dini këtë version të ngjarjeve?

– Besoj dhe ka informacione nga njerëz të caktuar, madje edhe futbollistë. Unë nuk do të flas më shumë. Unë dua që kjo të mos vijë nga unë, por nga vetë lojtarët. Herët a vonë ata do të rrëfejnë dhe tregojnë. Do të vijë koha dhe gjithçka do të thuhet qartë.

– Cherchesov është i vetmi trajner rus që ka fituar në Evropë vitet e fundit, në Poloni dhe tani në Hungari. A është ai trajneri më i mirë rus?

– Për momentin, po. Nëse kjo është e vërtetë, nuk do të debatoj. Ai fitoi dhe tani është trajneri më i mirë rus. Kjo është e vërtetë.

– Atëherë a mund ta drejtojë kombëtaren tani?

– Mendimi im është se ai nuk ishte i përshtatshëm për kombëtaren. Dikush mund të ketë një mendim tjetër. Në klub ai punon mirë, as që e mohoj, por e bardha nuk mund të jetë e zezë. Ndoshta është thjesht një trajner klubi, por nuk është i përshtatshëm për kombëtaren.”

 

Lajme të tjera

Lajme

Shqipëria është gati për të nisur aventurën e saj në Euro 2024. Kuqezinjtë zhvilluar seancën e fundit stërvitore para sfidës së parë me Italinë,...

Euro 2024

“Besoj që performanca nuk ishte aq e mirë siç e kishim përgatitur. Ka gjëra që duhen përmirësuar, i kemi lejuar shumë hapësira Italisë e...

Euro 2024

Sulmuesi kryesor i Italisë në këtë Europian, Gianluca Scamacca foli në konferencë për shtyp para ndeshjes me Shqipërinë. Lojtari që aktivizohet me Atalantën në...

Kombëtare

Erjon Bogdani vijon të jetë golashënuesi më i mirë në historinë e kombëtare shqiptare me 18 rrjeta. Ish-sulmuesi i njohur, i cili në Itali...